Güneş Sistemi

Dünya Yörüngesinde Yer Çekimi Var mı?

TAKAT
Yazan: TAKAT
Okuma Süresi: 1 dakika

Kainatta bulunan tüm gök cisimlerinin bir çekim etkisi bulunur. En yüksek çekim etkisine sahip karadelikler o kadar güçlüdür ki belirli bir mesafeden daha yakınına giderseniz ışığın dahi kaçamadığı bir çekime maruz kalır ve karadeliğe düşersiniz. Yıldızlar ve gezegenler de büyüklükleri oranında çekim etkisine sahiplerdir. Bu etki sayesinde örneğin Güneş gezegenleri kendine çekerek Güneş Sistemi’ni oluşturur. Dünya ise uydumuz Ay’ı çevresinde tutar ve Ay da çekim etkisi sayesinde gelgitleri meydana getirir.

Yeryüzünde yaşayan canlılar da yer çekimi sayesinde dünyaya tutunurlar. Ayaklarımız yere basabiliyorsa bu yer çekimi sayesindeydi. Newton’un yer çekimini keşfiyle birlikte açıkladığı Genel Çekim Kanunu sayesinde bilim insanları yüzlerce yıldır büyük ilerlemeler kaydettiler. Yapılan hassas ölçümler neticesinde dünyanın yer çekimi etkisinin oluşturduğu ivmelenmenin Paris’teki değeri 9,806 m/s² olarak ölçülmüştür. Bu değer ekvatorda 9.780 m/s² ve kutuplarda ise 9.832 m/s² şeklindedir.

Elbette yer çekiminin etkisi yeryüzünden uzaklaştıkça azalır. Uzayda ise yer çekimsiz ortam vardır. Peki video ve fotoğraflarını sıkça gördüğümüz Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yer çekimi yok mu? Zira astronotlar havada uçuşuyorlar.

Gördüğümüz görüntüler her ne kadar gerçek olsa da Uluslararası Uzay İstasyonu Dünya’nın yer çekiminin yaklaşık %90’ına hâlen maruz kalıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu aslına bakarsanız sürekli olarak Dünya’ya doğru serbest düşüş hâlinde. Fakat istasyon o kadar hızlı hareket ediyor ki, bulunduğu yörüngedeki sürtünmenin etkisinin de az olması sebebiyle hiç yavaşlamadan sürekli olarak yörüngede dönüyor. Bu hızdan ötürü de düşmüyor. Ancak içerisindeki astronotlar ve nesneler sürekli olarak serbest düşme halinden dolayı ağırlıksızlığı yaşıyorlar. Böylece sanki yer çekimsiz ortamdaymış gibi havada asılı kalabiliyorlar.

Sonuç olarak Dünya yörüngesinde yer çekimi vardır ve tüm uydular bu yer çekimine rağmen yüksek hızlarından dolayı düşmezler. Eğer Dünya’dan hızla uzaklaşır ve yörüngeden çıkarsanız bir süre sonra Dünya’nın yer çekimi etkisinden kurtulabilirsiniz fakat mutlaka başka bir gezegenin, yıldızın veya gök cisminin çekim etkisine kapılırsınız. Işığı dahi bükebilen kütle çekim uzayın her yerinde.

Kaynak: NASA

Yazar Hakkında

TAKAT

TAKAT

Astronomi için TAKAT'imiz var!

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.