Güneş Sistemi

Güneş Sistemimiz’de Güneş’e En Uzak Gök Cismi Keşfedildi

TAKAT
Yazan: TAKAT

Okuma Süresi: 3 dakika Bir gökbilim ekibi, Güneş Sistemimiz’de gözlemlenen en uzak cismi keşfetti. Bu gök cisminin Güneş’e olan uzaklığı, Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığının 100 katından daha fazla…

Okuma Süresi: 3 dakika

Keşfedilen yeni gök cismi 17 Aralık 2018 Pazartesi Günü Uluslararası Astronomi Birliği’nin Küçük Gezegen Merkezi tarafından açıklandı ve geçici olarak 2018 VG18 diye adlandırıldı. 

2018 VG18, 120 astronomik birimlik (AU) uzaklıkta olduğu için keşif ekibi ona “Farout” takma ismini verdi. (1 AU = Güneş ile Dünya arasındaki mesafe) Gözlenen en uzak ikinci Güneş Sistemi nesnesi ise yaklaşık 96 AU’da Eris’tir. Plüton şu anda yaklaşık 34 AU seviyesindedir. 

2018 VG18, bazen Gezegen 9 adı verilen şüpheli Gezegen X de dahil olmak üzere, son derece uzak Güneş Sistemi nesnelerine yönelik ekibin yaptığı araştırmanın bir parçası olarak keşfedildi. Ekim ayında, aynı araştırmacı grubu, başka bir uzak Güneş Sistemi nesnesinin keşfini açıkladı. 2015 TG387 olarak adlandırılan cisme “Goblin” lakabı takıldı çünkü ilk kez Cadılar Bayramı yaklaşırken gözlemlendi. Goblin, yaklaşık 80 AU’da keşfedildi ve Güneş Sistemi’nin uzak kenarlarında görülmemiş Süper Dünya büyüklüğünde bir Gezegen X’ten etkilenmesiyle tutarlı bir yörüngeye sahip.
Güneş Sistemi’nin kenarlarında dokuzuncu büyük bir gezegenin varlığı ilk kez 2014 yılında aynı araştırma ekibi tarafından, uzaklığı şu anda 84 AU civarında olan Biden lakaplı 2012 VP113’ü keşfettiklerinde öne sürüldü.

2015 TG387 ve 2012 VP113, Güneş Sistemi’deki Neptün ve Jüpiter gibi dev gezegenlere, onlardan kütleçekimsel olarak etkilenecek kadar yakın değil. Bu, aşırı uzaktaki nesnelerin Güneş Sistemi’nin dış erişimlerinde olup bitenlerin aracı olabileceği anlamına gelir. Ekip, 2018 VG18’nin yörüngesini henüz pek iyi bilmemekte, bu yüzden Gezegen X tarafından şekillendirme belirtileri gösterip göstermediklerini belirleyemediler.

Sheppard “2018 VG18, gözlemlenen diğer Güneş Sistemi nesnelerine göre çok daha uzak ve daha yavaş hareket ediyor, bu yüzden yörüngesini tam olarak belirlemek birkaç yıl alacaktır” dedi. “Güneş Sistemi’nin uzak cisimlerinin birçoğunun gösterdiği yörünge benzerlikleri, yüzlerce AU uzaklıkta, bu ufaklıklara önderlik eden büyük bir gezegenin var olduğu iddiası için bir ipucu. ”

“Şu anda 2018 VG18 hakkında bildiğimiz her şey Güneş’e olan aşırı uzaklığı, yaklaşık çapı ve renginden ibaret” diye ekledi. Tholen “2018 VG18 çok uzak olduğu için, çok yavaş yörüngede ve muhtemelen Güneş etrafında bir tur atması 1000 yıldan fazla bir zaman sürecek. ”

2018 VG18’in keşif görüntüleri, 10 Kasım 2018’de Hawaii’deki Mauna Kea’nın tepesinde bulunan 8 metrelik Japon Subaru teleskop sayesinde alındı.

2018 VG18 ilk keşfedildiğinde, onun uzak yapısını doğrulamak için tekrar gözlem yapmak gerekti. 2018 VG18, Aralık ayı başlarında, Şili’deki Carnegie Las Campanas Gözlemevi’ndeki Magellan teleskobunda ikinci kez görüldü. Bu tekrar gözlemleri, takım ile beraber Northern Arizona Üniversitesi’nden lisansüstü öğrenci Will Oldroyd tarafından gerçekleştirildi. Sonraki hafta boyunca, gökyüzündeki rotasını ve parlaklık, renk gibi temel fiziksel özelliklerini elde etmek için Magellan teleskobu ile 2018 VG18’i izlediler.

Magellan gözlemleri, 2018 VG18’in 120 AU civarında olduğunu doğruladı ve bu onu 100 AU’nun ötesinde gözlenen ilk Güneş Sistemi nesnesi yaptı. Parlaklığından yola çıkılarak, çapının yaklaşık 500 km olduğunu ve muhtemelen küre şeklinde ve cüce bir gezegen olduğu hesaplandı. Ayrıca, genel olarak buz bakımından zengin nesneler de gözlemlenen pembemsi bir renk tonuna sahip.

Trujillo, “Bu keşif, ABD’deki araştırma kurumları ve üniversitelerden oluşan bir konsorsiyumun yanı sıra, Japonya tarafından işletilen ve araştırmalarda kullanılan Hawaii ve Şili’de bulunan teleskoplar ile gerçekleşen uluslararası bir başarıdır.” dedi ve ekledi “Dünyanın en geniş teleskoplarından bazılarındaki yeni geniş alanlı dijital kameralar sayesinde, sonunda Plüton’un çok ötesindeki Güneş Sistemimiz’in uzak kenarlarını keşfediyoruz.”

Çeviri: Yavuz Selim Kartal

Yazar Hakkında

TAKAT

TAKAT

Astronomi için TAKAT'imiz var!

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.