Gök-Tek

Küresel Konumlama Sistemi (GPS) Nasıl Çalışır?

TAKAT
Yazan: TAKAT
Okuma Süresi: 1 dakika

Akıllı telefonunuzdan harita uygulamasını açtığınız an bulunduğunuz konumu birkaç metrelik çember içinde görmek nasıl bir duygu? Mucize gibi bir şey fakat öylesine sıradan geliyor ki, bulamasa kızıyoruz telefona. Oysa anlık konumumuzu görmemizi sağlayan, yol tarifleri alıp kolayca hedefimize bizi ulaştıran haritalar GPS olmadan düzgün çalışamıyor. Peki birçok alanda faydalandığımız GPS’ler nasıl çalışıyor?

En uzun süredir kullanılan ve herkesin malumu olan GPS, ABD Savunma Bakanlığı’na ait 24 adet uydudan oluşan bir sistemdir. Uyduların yaydığı sinyal ile dünyadaki herhangi bir alıcı arasındaki haberleşme süresi ölçülerek mesafe belirlenir ve bunun sonucunda haritada konumunuzu görebilirsiniz. İlk olarak askeri amaçlarla kullanılan ve sonrasında sivil kullanımı da yaygınlaşan GPS hayatımızın vazgeçilmezi.

Rusya’nın GLONASS sisteminde ise 27 uydu bulunuyor. Ancak Avrupa Birliği’nin Galileo uyduları GLONASS’a rakip olarak faaliyetteler.

Peki bir gün fişi çekseler veya canımızın istediğine kullandırırız deseler ne yaparız? Yapacak bir şeyimiz maalesef yok. Bu sebepten yerli ve milli teknolojilerimizi her alanda geliştirmek ve bu yüzyılın yarısına varmadan kendimize yetecek seviyeye gelmek zorundayız. Evet kolay değil, çok zor ama milletçe gayret ettikten sonra üstesinden gelemeyeceğimiz ne var?

Yazar Hakkında

TAKAT

TAKAT

Astronomi için TAKAT'imiz var!

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.