Derin Uzay

Uzay Kıyafetini Çıkarırsak Ne Olur?

TAKAT
Yazan: TAKAT
Okuma Süresi: 1 dakika

Uzay ile ilgili özellikle filmlerde karşılaştığımız konulardan birisi uzay kıyafetine zarar gelmesi neticesinde astronotların adeta bir bomba gibi patlayarak yok olmasıdır. Bu demek oluyor ki uzay kıyafeti olmadan uzay boşluğuna kendinizi bırakacak olursanız BUM!!! Halbuki gerçekler öyle değil.

Öncelikle uzay neredeyse boşluktan oluşur. Bu sebeple yaşamak için gerekli olan oksijeni uzay kıyafeti olmadan solumak mümkün olmayacağından bir süre sonra oksijensiz kalmak bilinç kaybına sebep olur. Sonrasında ise vakum ortamından ötürü düşük basınç vurguna sebep olacak, bunun sonucunda da vücut içerisindeki sıvılar dokuların içine nüfuz ederek buharlaşacaktır. Eğer nefesinizi anında tutmaya başlarsanız akciğerlerinizde patlama olabilir.

Basınç ve oksijen yokluğunun yanı sıra sıcaklık da vücudu etkileyen etmenlerden biridir. Uzayda koruyucu bir atmosfer olmadığından güneş gören bir noktada güneş ışınları ve radyasyonu doğrudan vücuda temas edecek ve kısa sürede vücut haşlanacaktır. Deride yanıklar ve basınç kaynaklı kabarcıklar meydana gelecektir. Eğer güneş görmeyen bir noktada iseniz aşırı soğuktan birkaç dakika içinde donmaya başlarsınız.

Üstelik koruyucu bir uzay kıyafeti olmadan uzayda dolaşmak yörüngede gezinen serseri bir uzay çöpünün veya gök cisminin mermi gibi vücudu delip geçmesine sebep olabilir. Nihayetinde uzayda koruyucu bir kıyafet olmadan dolaşmak hiç de iyi olmayacaktır. Sonuç her halükarda ölüm getirir.

Yazar Hakkında

TAKAT

TAKAT

Astronomi için TAKAT'imiz var!

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.