HAKKIMIZDA

TAKAT -Takiyüddin Astronomi Topluluğu

İslâm astronomisinin zirvesini temsil eden ve 16. yüzyılda İstanbul’a ilk rasathaneyi kuran Takiyüddin’in ismini verdiğimiz astronomi topluluğumuz, Şubat 2015’te bir Twitter hesabıyla çalışmalarına başladı. Kısa bir zamanda nitelikli bir takipçi kitlesine ulaşan Takiyüddin Astronomi Topluluğu (TAKAT) takipçilerinin yoğun isteğiyle önce diğer sosyal medya hesaplarını, sonrasında ise takiyuddin.org adındaki bu web sitesini açarak daha çok uzay meraklısına ulaşmaya başladı. “Nasıl üye olabiliriz?” soruları üzerine açılan üyelik sistemiyle TAKAT şu anda Türkiye’nin farklı bölgelerinden 200’den fazla üyeye sahip güçlü ve dinamik bir yapıya dönüştü.

TAKAT, kurulduğu günden bu yana birçok konferans, atölye çalışması ve gözlem etkinliği düzenledi. Gelen davetler üzerine gerek İstanbul’daki gerekse İstanbul dışındaki birçok okulda düzenlenen konferanslarda; ortaokul, lise ve üniversitelerde binlerce öğrenciyle buluşuldu. Uzayla ilgili bilgiler paylaşılarak öğrencilerin bilimsel merak duyguları geliştirilmeye çalışıldığı gibi aynı zamanda konferanslarda Müslüman gökbilimcilerin başarı hikâyelerine de değinilerek, gençlerde bir tarih şuuru ve özgüven oluşturulması amaçlanmaktadır. Hem şehir merkezlerinde hem de ışık kirliliğinden uzak doğal ortamlarda şimdiye kadar birçok gözlem etkinliği düzenleyen TAKAT, gözlem etkinliklerinde katılımcıların gökcisimlerini teleskopla inceleme fırsatı bulmasına ve bu şekilde içinde bulunduğumuz kâinatı daha yakinen tefekkür etmesine vesile olmaktadır.  Bunun yanı sıra Gökbilim Kıraathanesi’nde bilime ve uzaya meraklı gençlerle belirli bir kitap ve konu hakkında  beyin fırtınaları gerçekleştirilmektedir.

Türkiye olarak milli uydularımızı uzaya gönderdiğimiz ve Türkiye Uzay Ajansı’nı kuracağımız bu günlerde biz de Takiyüddin Astronomi Topluluğu olarak gençlerin uzaya ilgisini çekmeye ve bilimi toplumumuzda yeniden bir kültür hâline getirmek için inşallah çalışmalarımıza tüm hızıyla devam edeceğiz.

Çünkü Astronomi İçin TAKAT’imiz Var!

Bize katılmak için: takiyuddin.org/takate-katil