Derin Uzay Uzay Çalışmaları

1284 Yeni Gezegen Keşfedildi!

TAKAT
Yazan: TAKAT

2009’da uzaya fırlatılan NASA’nın Kepler Uzay Teleskobu kâinattaki gezegenleri keşfetmeye devam ediyor. Namıdiğer gezegen avcısı olan Kepler Uzay Teleskobu’nun aldığı verilerle Temmuz 2015’te oluşturulan gezegen adayı kataloğu gökbilimciler tarafından incelendi. Gezegen olma potansiyelindeki 4302 gökcisminden oluşan kataloğu inceleyen gökbilimciler, bunlardan 1284 tanesinin, %99’un üzerinde bir ihtimalle gezegen olabileceğini onayladı! Onaylanan bu 1284 gezegenden 550’sinin Dünyamız’ın boyutunda ve yine Dünyamız gibi kayasal gezegen olduğu düşünülüyor. Yeni keşfedilen bu gezegenlerin 9’u yaşanılabilir bölgede bulunuyor. Yani yüzeyinde sıvı su bulundurabilecek kadar sıcaklığa sahip. Kepler’in daha önceki keşifleriyle beraber yaşanılabilir bölgede bulunan şimdiye kadar tespit edilmiş 21 gezegen bulunuyor.

Şimdiye kadar keşfedilen gezegenlerden yaşanılabilir bölgede olanlar.

Şimdiye kadar keşfedilen gezegenlerden yaşanılabilir bölgede olanlar.

NASA bugün yaptığı açıklamada ayrıca şimdiye kadar toplam yaklaşık 5 bin gezegenin keşfedildiğini ve bunların 3 bin 200’nün teyid edildiği bildirilirken, Kepler’in keşfettiği gezegenlerin toplamının 2 bin 325 olduğunu belirtti.

Yıllara göre keşfedilen ötegezegenler.

Yıllara göre keşfedilen ötegezegenler.

Kepler Uzay Teleskobu, yeni gezegen keşifleri için 4 yıldan beri uzayın belirli bir kısmında bulunan 150.000 yıldızı yakından izliyor ve parlaklıklarındaki değişimleri tespit ediyor.

Yazar Hakkında

TAKAT

TAKAT

Astronomi için TAKAT'imiz var!

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.