Şu an okuduğunuz yazı
DART’ın Asteroide Çarpışını Teleskopla İzleyebilirsiniz! | CANLI

DART’ın Asteroide Çarpışını Teleskopla İzleyebilirsiniz! | CANLI

NASA, 26-27 Eylül gecesi saat 02:14’te bir uzay aracını kasıtlı olarak bir asteroide çarptıracak. Üstelik bunu canlı olarak izleyebileceksiniz.

Çift Asteroit Yeniden Yönlendirme Testi (DART), Dünya’ya bağlı bir asteroidin yörüngesini değiştirmek için bir uzay aracı ile çarparak yeniden yönlendirme yöntemini test etmek üzere tasarlanmış bir gezegen savunma görevidir. Bu test görevi, Dünya’dan yaklaşık 7 milyon mil (11 milyon kilometre) uzaklıktaki Didymos asteroidinin yörüngesinde bulunan küçük bir gök cismi olan Dimorphos uydusunu hedefliyor. Bu sadece bir test olmakla beraber ne Dimorphos ne de Didymos gezegenimiz için herhangi bir tehdit oluşturmuyor.

NASA, NASA TV’de, NASA’nın web sitesinde ve NASA sosyal medya sayfalarında canlı yayın yapacak olsa da, yalnızca çarpışmaya giden anları gösterecek. DART sondasının tek aygıtı olan Didymos Keşif ve Asteroid Optik Navigasyon Kamerası (DRACO), hedefine yaklaştıkça saniyede yaklaşık bir görüntü gönderecek. NASA bu görüntüleri hem özel bir canlı yayında hem de bir yayın etkinliğinde paylaşacak.

Kamera, saniyede 4,1 mil (6,6 km/s) hızla Dimorphos’a çarptığında çalışmayı durduracak. Ancak, Roma merkezli Sanal Teleskop Projesi ise DART çarpışmasının hemen sonrasını yer tabanlı teleskoplarla gerçek zamanlı olarak canlı yayınlamayı planlıyor.

Sanal Teleskop Projesi’nin kendi teleskopları çarpışmayı görüntülemek için ideal konumda olmadığından iki Güney Afrika gözlemevi ile ortaklık kuruldu: Amatör astronom Berto Monard tarafından işletilen Klein Karoo Gözlemevi ve Kuzey Batı Üniversitesi Mahikeng Astronomi Gözlemevi.

Teleskoplardan yapılacak canlı yayın, pazartesi saat 22:30’da aşağıdaki bağlantı üzerinden başlayacak.

Didymos sistemi Dünya’dan bakıldığında gökyüzünde sadece bir nokta gibi gözüktüğünden, yer teleskoplarının görüntüsü ayrıntılı olmayacak. Ancak her şey yolunda giderse, çarpışma sırasında ve sonrasında artan parlaklığı görmek mümkün olabilir.

Daha yakından bakmak için ise beklememiz gerekecek. DART, İtalyan Uzay Ajansı’nın Asteroitleri Görüntüleme için Hafif İtalyan Küpü (LICIACube) adlı uydusunu bu ayın başında fırlattı ve bu uydu çarpışma‘dan üç dakika sonra o bölgeden geçecek. Ancak bu görüntüler, muhtemelen çarpışmadan sonraki günlerde yayınlanacak.

Eğer çarpışmayı teleskobunuzla canlı izleyemiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan canlı olarak takip edebilirsiniz:

Kaynak: SpaceCom

Çeviri: Yavuz Selim Kartal

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
1
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön