Şu an okuduğunuz yazı
25 Ekim Parçalı Güneş Tutulması | Canlı İzle

25 Ekim Parçalı Güneş Tutulması | Canlı İzle

İnsanları en çok etkileyen gök olayları arasında Güneş ve Ay Tutulmaları ilk sıralarda yer alır. 25 Ekim Salı Günü de bu tutulmalardan biri olan Güneş Tutulması gerçekleşecek.

Doğal uydumuz Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girerek, Güneşimiz’in ışığını kesmesiyle oluşan Güneş Tutulması hadisesi Parçalı, Halkalı ve Tam olmak üzere üç farklı şekilde gerçekleşebiliyor.

25 Ekim’deki Güneş Tutulması ise “Parçalı Güneş Tutulması” olarak gerçekleşecek, yani Ay Güneş’in tamamını değil, belli bir kısmını örtecek. Güneş Tutulmaları açısında çok şanslı olmayan ülkemizde en son Güneş Tutulması 21 Haziran 2020’de izlenebilmişti ve biz de TAKAT olarak bu tutulmanın bir kısmını teleskopla canlı yayınlamıştık.

Tutulma Saatleri ve Oranları

Parçalı Güneş Tutulması ülkemizin tamamından izlenebilecek. Ancak özellikle kuzeydoğu illerimiz tutulmayı daha büyük oranda görebileceği için daha şanslı olacak. Bazı illerimizin tutulma saatlerini ve oranlarını aşağıdaki tabloda verdik. Ayrıca şu siteden yaşadığınız şehirdeki tutulma saatlerine ve oranlarına bakabilirsiniz.

Şehir AdıTutulma BaşlangıçTutulma BitişTutulma Oranı
İstanbul12:3414:59%38
İzmir12:3714:58%32
Ankara12:3915:08%42
Bursa12:3515:00%37
Kayseri12:4415:14%43
Diyarbakır12:5115:22%49
Kars12:5015:22%55

Nasıl İzleyebilirsiniz?

Güneş Tutulması’nı kesinlikle çıplak gözle izlemeye çalışmayın! Çıplak gözle izlemeye çalışmak göz sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Güneş Tutulmaları’nı güneş filtreli teleskoplardan veya tutulmalar için özel üretilmiş filtreli gözlük kullanarak izleyebilirsiniz. Bunun dışındaki yöntemlere şuradan göz atabilirsiniz.

Ayrıca TAKAT olarak İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında birer gözlem noktamız olacak. Saat 12-15 arasında dilerseniz bu iki gözlem noktasından güneş filtreli teleskoplarımızla Parçalı Güneş Tutulması’nı izleyebilirsiniz.

Gözlem Noktası-1 / Üsküdar: Hüdayi Bilim ve Sanat Merkezi (Aziz Mahmut Hüdayi Mh. Hüdai Mahmut Sk. No:1 D Blok)

Gözlem Noktası-2 / Eyüp: Pierre Loti Seyir Terası

Gözlem Noktası’na gelemeyecek takipçilerimiz için ayrıca tutulmayı teleskobumuzdan aşağıdaki linkte canlı yayınlayacağız:

İslâmî Açıdan Güneş Tutulması

Astronomi bilgisinin zayıf olduğu eski çağlarda tutulmaların, önemli bir olayın işareti sayılarak uğur veya uğursuzluk sebebi sayılırdı. Ancak Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Ay ve Güneş’in ilâhi birer alâmet olduğunu ve bir kişinin ölümü ya da doğumuyla bağlantılı olamayacağını ifade buyurarak bâtıl inançların önünü kesmiştir. Yine Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- tutulma hâdiselerini Allah’a yakınlık için birer vesile sayıp “Ay veya Güneş tutulmasını gördüğünüz zaman açılıncaya kadar namaz kılın, dua edin.” buyurmuşlardır. Güneş Tutulmaları sırasında Müslümanlar Küsûf namazı kılarlar. Küsûf namazı ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
1
Çok İyi
9
Eh İşte
2
Güzel
4
Muhteşem
11
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön