Şu an okuduğunuz yazı
SpaceX’ten Uluslararası Uzay İstasyonu’na İlk Uzay Turisti Görevi

SpaceX’ten Uluslararası Uzay İstasyonu’na İlk Uzay Turisti Görevi

SpaceX, 8 Nisan Cuma günü, Falcon-9’u bu sefer, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki tarihi Fırlatma Kompleksi 39A’dan Axiom Space’in Ax-1 ekibini Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşımak için ateşledi. Fırlatmanın cuma günü saat 18.17’de başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Ax-1 mürettebatında 2 ABD’li, 1 İsrailli ve 1 Kanadalı bulunuyor.

Bu fırlatmada kullanılacak olan Falcon-9’un ilk aşama iticisi daha önce biri insanlı diğerleri insansız olmak üzere toplam 4 uçuşta daha kullanılmıştı. Bu görevde 5. kez kullanılan Falcon-9’un ilk aşaması fırlatmanın ardından Atlantik Okyanusu’ndaki “A Shortfall of Gravitas” adlı gemiye başarılı bir şekilde iniş yaptı. Ayrıca yine bu görevde kullanılan Dragon kapsülü de daha önce Demo-2 ve Crew-2 görevlerinde kullanılmıştı.

Axiom Space’in Ax-1 görevi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılan ilk tamamen özel insan uzay uçuşu görevidir. Ax-1 ekibi, yörüngedeki laboratuvarda eğitim desteğine katılacak ve yenilikçi araştırma deneyleri yapacak.

Ax-1 mürettebatının uzaya fırlatılışını ânına ait kritik süreci aşağıdan izleyebilirsiniz.

Ax-1 mürettebatı Dragon kapsülüyle yörüngede yaptığı kısa bir uzay yolculuğundan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenecek. Uzay yolcularının Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmesi aşağıdaki bağlantıdan canlı olarak takip edebilirsiniz.

Kaynak: SpaceX

Çeviri: Ebubekir Şark

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
1
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön