Şu an okuduğunuz yazı
SpaceX’ten Uluslararası Uzay İstasyonu’na İlk Uzay Turisti Görevi

SpaceX’ten Uluslararası Uzay İstasyonu’na İlk Uzay Turisti Görevi

SpaceX, 8 Nisan Cuma günü, Falcon-9’u bu sefer, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki tarihi Fırlatma Kompleksi 39A’dan Axiom Space’in Ax-1 ekibini Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşımak için ateşledi. Fırlatmanın cuma günü saat 18.17’de başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Ax-1 mürettebatında 2 ABD’li, 1 İsrailli ve 1 Kanadalı bulunuyor.

Bu fırlatmada kullanılacak olan Falcon-9’un ilk aşama iticisi daha önce biri insanlı diğerleri insansız olmak üzere toplam 4 uçuşta daha kullanılmıştı. Bu görevde 5. kez kullanılan Falcon-9’un ilk aşaması fırlatmanın ardından Atlantik Okyanusu’ndaki “A Shortfall of Gravitas” adlı gemiye başarılı bir şekilde iniş yaptı. Ayrıca yine bu görevde kullanılan Dragon kapsülü de daha önce Demo-2 ve Crew-2 görevlerinde kullanılmıştı.

Axiom Space’in Ax-1 görevi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılan ilk tamamen özel insan uzay uçuşu görevidir. Ax-1 ekibi, yörüngedeki laboratuvarda eğitim desteğine katılacak ve yenilikçi araştırma deneyleri yapacak.

Ax-1 mürettebatının uzaya fırlatılışını ânına ait kritik süreci aşağıdan izleyebilirsiniz.

Ax-1 mürettebatı Dragon kapsülüyle yörüngede yaptığı kısa bir uzay yolculuğundan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenecek. Uzay yolcularının Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmesi aşağıdaki bağlantıdan canlı olarak takip edebilirsiniz.

Bu yazıyı da beğenebilirsiniz

Kaynak: SpaceX

Çeviri: Ebubekir Şark

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
1
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön