Şu an okuduğunuz yazı
67P Güneş’e En Yakın Konumda

67P Güneş’e En Yakın Konumda

ESA’nın Rosetta Uzay Aracı ile 67P Kuyrukluyıldızı, 13 Ağustos 2015 Perşembe sabah saatlerinde Güneş’e en yakın konumdan geçti. Rosetta Güneş’in 186 milyon km yakınından geçen kuyrukluyıldızdaki değişimleri anbean izledi.
67P Güneş’e en yakın geçişi sırasında uzaya saniyede 300 g sıvı su attığı da belirlendi. Kuyrukluyıldız bunun dışında uzaya saniyede 1000 kg toz bıraktı.

ESA uzay aracı operasyon misyonu yöneticisi Sylvain Lodiot: “Son zamanlarda uzay aracını 67P’den biraz uzaklaştırmak zorunda kaldık. Son bir haftadır Rosetta 67P’ye 325 ile 340 km kadar yakın oldu. Hem aracın güvenliği hem de kuyrukluyıldızdan atılan tozun ölçümleri etkilememesi için bu önlemi almamız gerekiyordu” dedi.

Rosetta’nın asıl görevi ise Güneş’e en yakın konumdan önce ve sonraki zamanlarda kuyrukluyıldızın çekirdeği ve kuyruğundaki değişimleri belirlemektir.

Rosetta kuyrukluyıldıza yakın olduğu için kuyruğun uzunluğunu belirleyemese de, Dünya’daki gökbilimciler kuyruğun uzunluğunu 120.000 km olarak hesapladı.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön