Şu an okuduğunuz yazı
Satürn’ün Uydusunda Gizemli Kırmızı Çizgiler

Satürn’ün Uydusunda Gizemli Kırmızı Çizgiler

Satürn’ün yüzeyi buzlarla kaplı Tetis’in yüzeyinde bilinmeyen kırmızı renkte yay çizgileri görülüyor. Bu görüntü Satürn’ün yörüngesindeki Cassini Uzay Aracı tarafından alındı. Kırmızı yaylar yüzeyde dar ve kavisli çizgiler oluşturarak uydunun sıra dışı yönünü gösteriyor.

Yeşil, kızılötesi ve morötesi filtreler kullanılarak elde edilen yakın çekim görüntüsü insan gözünün algılayacağı görsele dönüştürüldü. Böylece uydunun yüzeyindeki ince renk farklılıkları ortaya çıkarıldı.

2004’ten beri Satürn ve uydularını izleyen Cassini Uzay Aracı bu görüntüyü Nisan 2015’de aldı. Tetis’in yüzeyindeki bu ayrıntılar yaz gelmesi yani uydunun kuzey yarımküresinin daha iyi aydınlanması sonucunda gerçekleşti.

Satürn'ün buzlu uydusu Tetis
Satürn’ün buzlu uydusu Tetis

Bu kırmızı renge neyin sebep olduğu henüz bilinmiyor. Ancak araştırmacılar kırmızımsı maddenin yüzeyin altından çıkarak buzu kirleten kimyasal bir madde olduğunu düşünüyor. Bu hatlar üzerinde kırıklar olabilir. Yüzeyinde birçok bölgede kırmızımsı hatlar bulunan Jüpiter’in Europa uydusu gözlemleri sırrın çözümünü sağlayabilir.

Cassini’de görevli gökbilimci Paul Helfenstein bu kırmızımsı çizgilerin üzerinden geçtikleri kraterlere göre daha genç olduğunu düşünüyor. Cassini ekibi şimdi bu özellikleri yüksek çözünürlükte veriler elde ederek izlemeyi planlıyor.

NASA’nın Cassini projesi araştırmacısı Linda Spilker Cassini Uzay Aracı’nın Kasım’da Tetis’e yapacağı yakın uçuşu beklediklerini söylüyor. O zamana kadar kırmızı çizgiler gizemini korumaya devam edeceğe benziyor.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön