Şu an okuduğunuz yazı
Astronotlar İlk Kez Uzay Marulu Yedi

Astronotlar İlk Kez Uzay Marulu Yedi

Uluslararası Uzay İstasyonu 10 Ağustos 2015 Pazartesi günü tarihi bir olaya ev sahipliği yaptı. Uzayda yetiştirilmiş ilk marul, ilk kez uzaydaki astronotlar tarafından yendi. Astronotların beğenisine sunulan marullar geçer not aldı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 1 yıl kalacak olan Scott Kelly tarafından ekilen marulların olgunlaşması 33 gün sürdü. Bu çalışmayla aynı zamanda astronotlar bir hobiyle meşgul edilerek stres atmaları sağlanmış oluyor.

uzay marulu1

Astronotların yediği marullardan arta kalan kısmı ise dondurularak Dünya’ya gönderilecek ve çeşitli testlerden geçirilecek. Bu testlerin sonucunda Güneş’siz ve yerçekimsiz ortamda yetiştirilen sebzelerin besleyici özellikleri hakkında bilgi sahibi olunacak.

Önümüzdeki yıllarda yapılması planlanan insanlı Mars yolculuklarında astronotların kendi yiyeceklerini yetiştirip yetiştiremeyeceklerini öğrenmek adına bu çalışmalar büyük önem arz ediyor.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön