Şu an okuduğunuz yazı
Milli Türkiye Haritamızı Yaptık!

Milli Türkiye Haritamızı Yaptık!

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen ilk yerli yer gözlem uydusu RASAT’ın 2012, 2013 ve 2014 yıllarında çektiği görüntülerin birleştirilmesiyle “Türkiye Mozaik Görüntüsü” oluşturuldu. Mozaiğin oluşturulmasında, 30 km x 30 km’lik 3000’in üzerinde RASAT uydu görüntüsü kullanıldı. Görüntü, “gezgin.gov.tr” adresinde, üye kullanıcılar ile ücretsiz olarak paylaşılıyor. Portalde, kullanıcılara farklı çözünürlük ve formatlarda dosya indirme seçenekleri sunuluyor.

RASAT, 2011 yılından bu yana Dünya’nın her yerinden görüntü almaya devam ediyor. Pankromatik bantta 7.5 metre ve kırmızı, mavi, yeşil bantlarda 15 metre yer örneklem mesafesine sahip olan uydu, haritacılık, afet izleme, çevrenin izlenmesi ve şehircilik planlama gibi amaçlarla görev yapıyor.

milli türkiye haritası

17 Ağustos 2011 tarihinde fırlatılan ilk milli yer gözlem uydusu olan RASAT, dört yıl boyunca yörüngesinde 19.180 tur attı, toplam 7 milyon 380 bin km² alan görüntüledi. RASAT’ın elde ettiği görüntüler, TÜBİTAK UZAY’ın Kalkınma Bakanlığı’nın desteğiyle başlatılan “Geoportal Projesi” kapsamında, 19 Ağustos 2014 tarihinde, kamu kuruluşları ve üniversitelerin kullanımına açıldı.

Uzay çalışmaları alanında ülkemizde yapılan bu ve bunun gibi güzel çalışmaların artarak devam etmesi en büyük temennimiz.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön