Şu an okuduğunuz yazı
Ay’da Buz Olduğu Kesinleşti

Ay’da Buz Olduğu Kesinleşti

Tek doğal uydumuz Ay’ın en soğuk ve karanlık kutup bölgelerinde su buzunun kesin kanıtlarına ulaşıldı. Düzgün biçimde dağılmış olan buz tortularının oldukça yaşlı olduğu düşünülüyor. Güney kutup bölgesindeki buzun çoğu kraterlerde yoğunlaşırken, kuzeyde ise oldukça dağınık durumda bulunuyor.

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO) tarafından 22 Ekim 2008 yılında fırlatılan Chandrayaan-1 Uzay Aracı’nın donanımı Ay’daki buzun varlığını doğrulayacak yetenekte. Bu şekilde keşif sadece buzun yansıtıcı özelliğinden yararlanarak değil, aynı zamanda moleküllerinin kızılötesi ışığı absorbe etme derecesini ölçerek de gerçekleştirebiliyor.  Araç bu sayede sıvı su, buz ya da buhar ayrımını yapabiliyor.

Yeni keşfedilen su buzunun büyük bir bölümü, sıcaklığın -150 °C’nin üzerine ulaşmadığı kutupların civarındaki kraterlerin gölgelerinde bulunuyor. Ay’ın dönme ekseni açısı çok küçük olduğundan Güneş ışığı bu bölgelere asla ulaşamıyor.

Yüzeyde erişebilecek yerlerde buz olması, gelecekte gerçekleştirilecek olası keşif görevlerinde rahatça suya ulaşılabilmesi anlamına geliyor. Böylece suya erişmek için kazmak gerekmeyecek. Buz hakkında daha fazla bilgi edinmek, buzun oraya nasıl ulaştığı ve korunduğu gibi bilgiler Ay’a yeniden gidecek insanların öncelikli araştırma konularından olacak hiç şüphesiz.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön