Şu an okuduğunuz yazı
Challenger Faciasının 31. Yıldönümü

Challenger Faciasının 31. Yıldönümü

NASA’nın ismini duyduğumuzda akla mükemmellik, kusursuzluk gibi şeyler gelir. Nitekim ortaya çıkardığı projelerle çoğu zaman akıllara durgunluk verir. Ancak NASA’yı her ne kadar böyle tanıyor olsak da zaman zaman talihsiz anlar yaşanabiliyor. Challenger Faciası bunun en büyük ve acı örneklerinden biridir.

Bundan tam 31 yıl önce, yani 28 Ocak 1986’da Challenger Uzay Mekiği, son uzay yolculuğuna çıkmıştı. Ne yazık ki kalkıştan tam 73 saniye sonra gökyüzünde infilak etti. Daha da acı olanı ise uzay mekiği havada patlarken, fırlatma rampasının yakınında mekiğin yükselişini izleyen astronot yakınlarının elleri kolları bağlı bu inanılmaz faciayı canlı olarak seyretmesiydi.

Challenger mürettebatı
Challenger mürettebatı

Challenger’ın içinde Michael J. Smith, Dick Scobee, Ronald McNair, Ellison Onizuka ve Judith Resnik’ten oluşan 5 kişilik astronot ekibinin yanı sıra bir Amerikalı mühendis ile bir de öğretmen bulunuyordu. Christa McAuliffe, uzaya çıkan ilk öğretmen olacaktı. Ancak Challenger Uzay Mekiği’nin katı yakıt deposundaki patlama sonrası mekik ona da diğer 6 yol arkadaşı gibi mezar oldu. Yapılan araştırmalara göre kontrol modülünde bulunan mürettebat patlamadan sağ kurtulmayı başardı. Fakat modülün denize çakılması sonucu hayatlarını kaybettiler.

Umarız böyle bir facia bir daha yaşanmaz…

Challenger’ın patlama anı:

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön