Şu an okuduğunuz yazı
Chang’e-4’ten Haber Var!

Chang’e-4’ten Haber Var!

Çin, Mayıs ayında uzaya fırlattığı Chang’e-4 uydusunun Ay’ın karanlık tarafına iniş hazırlığı yaptığı hakkında bir haber sunarken, Ay yörüngesine bırakılan Longjiang mikro-uydularının durumunu da açığa vurdu. Ay uydularından biri üzerinde bulunan Suudi Arabistan tarafından geliştirilen bir kamera tarafından kaydedilen bir dizi çarpıcı görüntü de yayınlandı. Bu görüntülerden biri de yazının yukarısında bulunan Ay’ın ve Dünya’nın Suudi Arabistan kıtasının net olarak göründüğü fotoğraf.

Chang’e-4 görevlerinden ilki ve genel olarak  en önemlisi olarak, bir Çin Halk masalından esinlenerek isimlendirilen ‘Queqiao’ veya ‘Magpie Bridge’ adlı iletişim uydusu, saat 06:06’da motorlarının yanmasını tamamladı ve uzayda özel bir nokta etrafında bir hale (daha doğrusu  Lissajous) yörüngesine yerleşti.

Şimdi ise, Queqiao, Dünya-Ay sistemindeki beş salınım noktasından biri olan ve ana görevini gerçekleştirmek için nispeten istikrarlı konumunu koruyabileceği, Ay’ın 65.000-80.000 kilometre ötesindeki Dünya-Ay Lagrange noktası 2 etrafında yörüngeye yerleşecek.

Bu, kütleçekimi kilidi sebebiyle Dünya ile asla yüzyüze gelmeyen Ay’ın öteki tarafındaki yerleşimci ve gezgin uzay araçları için iletişimi sağlayacak. Bunu, Ay’ın ötesindeki konumundan, Ay’daki her iki uzay aracı ve dünyadaki izleme istasyonları arasındaki gözlem hattını eş zamanlı olarak yapacak.

Bir sonraki adım, Dünya’dan yarım milyon kilometreye kadar yakın bir mesafeden, röle görev verilerini dışarı taşımak için 4.2 m çapında büyük bir parabolik anten taşıyan EML2’deki röle uydusunun iletişim fonksiyonunu test etmek olacak.

Çin’in Ay araştırma projesinin baş tasarımcısı Wu Weiren, Çin medyasına verdiği demeçte “Chang’e-4’ün fırlatılmasının asıl amacı bilimsel keşif yapmaktır. Ayın karanlık tarafıyla ilgili tüm veriler ve keşifler, röle uydusu tarafından yerküreye aktarılmak zorundadır. Bu yüzden bu uydu çok önemli bir role sahiptir.” dedi.

Ay Mikro-uyduları

Queqiao, 20 Mayıs’ta fırlatıldı ve dört gün sonra EM-L2’ye yaklaşmadan önce 25 Mayıs’ta Ay’a bir takdim gerçekleştirdi.

Ayrıca fırlatma sırasında, her biri sadece 47 kg ağırlığındaki iki mikro-uydu vardı. DSLWP-A / B olarak da adlandırılan Longjiang-1 ve -2, ay yörüngesine girmek ve düşük frekanslı radyo astronomi, amatör radyo deneyleri ve yakalama görüntüleri aktarmak niyetiyle  gönderildi.

Longjiang-2, 25 Mayıs’ta kendi itici gücünü kullanarak eliptik bir ay yörüngesine başarılı bir şekilde girerken, Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) dün yaptığı açıklamada, Ay ötesine geçtikten sonra Longjiang-1 ile temasın kısa zamanda kaybedildiğini doğruladı.

İki uydu, kuzeydoğu Çin’in Heilongjiang Eyaletindeki Harbin Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirildi. Ayrıca, Longjiang-2 üzerinde, Suudi Arabistan’ın Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri (KACST) tarafından geliştirilen küçük bir optik görüntüleyici bulunuyor.

Çeviri: Yavuz Selim Kartal

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön