Şu an okuduğunuz yazı
Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobu Açılıyor

Dünyanın En Büyük Radyo Teleskobu Açılıyor

Uzay alanında Batı’yla ciddi bir yarış halinde olan Çin, 500 metre çapında ve yaklaşık 30 futbol sahası büyüklüğündeki Aperture Spherical Radio Telescope (FAST) inşaatını bitirmek üzere. Teleskobun Eylül ayında çalışmalara başlaması planlanıyor.

Guizhou eyaletinin güneybatısındaki bir vadide inşa edilen dev radyo teleskobu, 4 bin 450 adet üçgen şekilli panelin birleşmesinden oluşuyor. Çin, FAST teleskobuyla Porto Rico’daki şimdiye kadar dünyanın en büyük radyo teleskobu olan 305 metre genişliğindeki Arecibo Radyo Teleskobu’nu geride bırakıyor.

Dev radyo teleskobunun merkezi.
Dev radyo teleskobunun merkezi.

Çinli gökbilimciler, uzay araştırmalarında bugüne kadar ağırlıklı olarak dış kaynaklardan elde edilen verilerin kullanıldığını, FAST sayesinde uzay keşfinde atılım yapacaklarını belirtti. Çin Astronomi Topluluğu genel direktörü Wu Xiangping, ‘FAST sayesinde uzaydaki daha zayıf ve uzaktaki radyo sinyalini tespit edebileceklerini’ belirtti.

Wu, FAST sayesinde evrenin kökenine uzanan araştırmalar yapacaklarını ve Dünya dışı akıllı varlıklarının izini arayacaklarını belirtti. Bu şekilde kâinatta yalnız olup olmadığımızı daha iyi anlayabileceğiz.

2020’de yörüngede yeni uzay istasyonunu faaliyete geçirmek isteyen Çin, Ay’a yeni bir keşif aracı ardından insan göndermeyi planlıyor. Ne diyelim, darısı Türkiye’nin başına…

FAST’ın inşasının geniş özeti:

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön