Şu an okuduğunuz yazı
İstanbul Üniversitesi’ne TAKAT Geldi

İstanbul Üniversitesi’ne TAKAT Geldi

Küresel mânâda astronomi çok hızlı bir şekilde gelişse de ne yazık ki Türkiye için bunu pek söyleyemiyoruz. Türkiye’de astronomi alanında büyük alt yapılar hazırlanmasına rağmen henüz elle tutulur bir gelişme yok maalesef. Bununla beraber popüler astronomi alanında da etkin faaliyetler gösteren bir oluşum yok denecek kadar az.

Geçtiğimiz Şubat ayında kurulan Takiyüddin Astronomi Topluluğu (TAKAT) bu gidişata dur diyip, astronomi alanında halkı bilinçlendirmeye yönelik etkin çalışmalar düzenlemeyi amaçlıyor. Türkiye çapında birçok üyesi olan Takiyüddin Astronomi Topluluğu’na her yaştan erkek üye katılabiliyor. Bilgilendirici seminer, etkinlik ve atölyelerin yanı sıra gece gözlem kampları da düzenlemeyi amaçlayan TAKAT, bir yandan da çeşitli faaliyetlerle astronomiyi Türk insanının gündemine sokmak istiyor.

takat

13-14-15 Mayıs 2015’te İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri’ndeki Mayıs Etkinlikleri’ne davet edilen TAKAT, İstanbul Üniversitesi’nin bahçesinde bir stantla beraber Güneş Saati Atölyesi kurdu. Bunun dışında Müslüman gökbilimcileri tanıtan bir de resim sergisi düzenledi. Bu vesileyle yüzlerce katılımcıya ulaşılarak, bir nebzede olsa astronomi hakkında insanımızın bilgi sahibi olmasına katkı sağladı.
takat1

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön