Faaliyetler

İstanbul Üniversitesi’ne TAKAT Geldi

TAKAT
Yazan: TAKAT
Okuma Süresi: 1 dakika

Küresel mânâda astronomi çok hızlı bir şekilde gelişse de ne yazık ki Türkiye için bunu pek söyleyemiyoruz. Türkiye’de astronomi alanında büyük alt yapılar hazırlanmasına rağmen henüz elle tutulur bir gelişme yok maalesef. Bununla beraber popüler astronomi alanında da etkin faaliyetler gösteren bir oluşum yok denecek kadar az.

Geçtiğimiz Şubat ayında kurulan Takiyüddin Astronomi Topluluğu (TAKAT) bu gidişata dur diyip, astronomi alanında halkı bilinçlendirmeye yönelik etkin çalışmalar düzenlemeyi amaçlıyor. Türkiye çapında birçok üyesi olan Takiyüddin Astronomi Topluluğu’na her yaştan erkek üye katılabiliyor. Bilgilendirici seminer, etkinlik ve atölyelerin yanı sıra gece gözlem kampları da düzenlemeyi amaçlayan TAKAT, bir yandan da çeşitli faaliyetlerle astronomiyi Türk insanının gündemine sokmak istiyor.

takat

13-14-15 Mayıs 2015’te İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri’ndeki Mayıs Etkinlikleri’ne davet edilen TAKAT, İstanbul Üniversitesi’nin bahçesinde bir stantla beraber Güneş Saati Atölyesi kurdu. Bunun dışında Müslüman gökbilimcileri tanıtan bir de resim sergisi düzenledi. Bu vesileyle yüzlerce katılımcıya ulaşılarak, bir nebzede olsa astronomi hakkında insanımızın bilgi sahibi olmasına katkı sağladı.
takat1

Yazar Hakkında

TAKAT

TAKAT

Astronomi için TAKAT'imiz var!

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.