Şu an okuduğunuz yazı
Mars’ta Kurumuş Göl Bulundu

Mars’ta Kurumuş Göl Bulundu

Mars uzun zaman önce şimdi olduğu gibi kuru ve soğuk değildi. Yeni bir çalışmada incelenen bir Mars kraterinin yaşamı destekleyen suyla dolu olduğuna dair kanıtlar elde edildi. Colorado Boulder Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Mars robotu Fırsat’ın gözlem alanı yakınındaki Meridiani bölgesinde 18 km²’lik alanı kaplayan bir gölün klorür tuz içerdiğini saptadı. Dünya üzerinde de çeşitli kurumuş göl yataklarında tuz bulunması akla bu kraterin de bir zamanlar suyla dolu olabileceğini getirdi.

Yapılan ölçümler kraterin 3,6 milyar yıldan daha yaşlı olduğunu gösteriyor. Bildiğiniz gibi Güneş Sistemi 4,6 milyar yıl önce oluşmuştur.

Çalışma ekibinden Prof. Brian Hynek: “Bu uzun ömürlü bir göldü. Biz gölün yaş aralığını belirledik. Bu gölün Mars’ta kurumuş olan son büyük göllerden biri olduğunu söyleyebiliriz.” diyor.

Tuzun dağılımı ve kalınlığına bakarak gölün Dünya’daki okyanuslarla benzer oranda yani %8 tuz içerdiği ve bu nedenle mikrobik yaşama uygun bir özelliğe sahip olduğu belirlendi.

Göldeki tuzun varlığı yaşanabilir bir ortam sunduğu anlamına geldiğini söyleyen Hynek, yaşamı etkileyen faktörlerden biri olan asitlik düzeyiyle ilgili bir çalışma yapılmadığını da ekliyor.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön