Şu an okuduğunuz yazı
Samanyolu Gökadası’na Farklı Bakış

Samanyolu Gökadası’na Farklı Bakış

APEX Teleskobu Geniş Alan Gökada Taraması’nın (ATLASGAL) tamamlanması ile Samanyolu’nun muazzam yeni bir görüntüsü oluşturuldu. Şili’deki APEX teleskobu güney yarımküreden görülen gökada düzlemini kımızı ötesi ve radyo dalgaları arasındaki dalga boylarında ayrıntılı olarak ilk kez görüntüledi. 12 metre çapındaki dev APEX teleskobu gökbilimcilerin mutlak sıfıra yakın sıcaklıktaki gaz ve tozdan oluşan soğuk evren üzerinde araştırma yapabilmelerini sağlıyor.

Atacama Öncül Deneyim teleskobu APEX, Şili’nin Atacama bölgesindeki Chajnantor Platosu’nda, deniz seviyesinden 5100 metre yükseklikte yer almaktadır. ATLASGAL taraması teleskopun eşsiz özelliklerini kullanarak Samanyolu gökadasının düzlemi boyunca soğuk, yoğun gazın dağılımı ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkardı. Yeni görüntü Samanyolu’nun güney kısmındaki yıldız oluşum bölgelerini içeriyor.

APEX'in gökadamızın taradığı alanlar ve onlara karşılık gelen görüntüler.
APEX’in gökadamızın taradığı alanlar ve onlara karşılık gelen görüntüler.

Yeni ATLASGAL görüntüleri 140 derece uzunluğunda ve 3 derece genişliğinde bir gökyüzü alanını içine alıyor, ilk ATLASGAL taramasından dört kat daha büyük. Yeni görüntüler ayrıca tüm tarama alanı boyunca bazı alanlar daha düzgün veri kalitesi elde etmek için tekrar gözlendiği için daha yüksek çözünürlüğe sahip.

ATLASGAL ile yapılan gözlemler ESA’nın Plack uydusu ile alınan verileri tamamlamaktadır. Planck ve APEX verilerinin birleştirilmesi ile gökbilimciler gökyüzünün daha geniş bir alanına yayılmış ışınımı tespit ederek gökadamızın iç kısımlarındaki yoğun gaz oranını tahmin edebilmektedirler. ATLASGAL verileri ayrıca yeni nesil yıldızların meydana geldiği soğuk ve büyük kütleli bulutlar hakkında tam bir sayı elde etmek için de kullanılmıştır.

Samanyolu Gökadamız'ın merkezinin değişik dalga boylarında alınan görüntülerinin karşılaştırması.
Samanyolu Gökadamız’ın merkezinin değişik dalga boylarında alınan görüntülerinin karşılaştırması.

Max Planck Radyo Gökbilim Enstitüsü’nden Time Csengeri, ATLASGAL’ın büyük kütleli yeni nesil yıldızların ve kümelerin oluşacağı yerler hakkında heyecan verici bir bakış sağladığını ifade ediyor.

ATLASGAL ekibinin bir üyesi olan Leonardo Testi ise şunları aktarıyor: “ATLASGAL kendi gökadamız Samanyolu’ndaki yoğun yıldızlar-arası ortama yeni ve farklı yönlerden bakmamızı sağladı. Yayınlanan tarama verileri sayesinde yeni keşiflerin kapılarını açma şansımız çok yüksek.”

APEX’in çektiği muhteşem Samanyolu görüntüsü:

https://youtu.be/oyvCOdcJgxA

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön