Şu an okuduğunuz yazı
Satürn’ün Buz Uydusuna Yakından Bakış

Satürn’ün Buz Uydusuna Yakından Bakış

NASA’nın Satürn sistemindeki uzay aracı Cassini, yeni keşifler yapmaya devam ediyor. Cassini son olarak 17 Ağustos Pazartesi Günü Satürn’ün 62 uydusundan biri olan buz uydu Dione’nin çok yakınından geçti. Bundan önce 16 Haziran’da Dione’nin 516 km yakınından geçen Cassini, bu sefer buz uydunun 475 km yakınına kadar sokuldu. Hemen aşağıda yer alan fotoğraf Cassini’nin bu yakın geçişe ait bize gönderdiği ilk fotoğraf.

dione

Dione, Satürn’ün bir başka uydusu olan kardeş uydu Enceladus kadar hareketli bir yüzeye sahip olmasa bile sıkıcı bir uydu değildir. Dione’nin yüzeyi buzlu uçurumlar ve kırıklarla doludur. Yörüngesindeki hareketi esnasında yaşadığı gelgitlerin gerilimi, yüzeyini bu hale getirmiş olabilir.

Voyager-1'in çektiği Dione fotoğrafı
Voyager-1’in çektiği Dione fotoğrafı

Cassini’den çok önce Voyager-1 Uzay Aracı Dione’yi ilk kez yakından görüntülemiş ve kırıklarla dolu yüzeyini gözler önüne sermişti. Aşağıdaki fotoğraf ise 11 Nisan 2015’te Dione’nin 110.000 km uzağından Cassini tarafından çekildi. Fotoğrafta kırıklar çok net bir şekilde seçilebilmektedir.

dione

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön