Şu an okuduğunuz yazı
Süper Ay Tutulması İçin Nefesler Tutuldu!

Süper Ay Tutulması İçin Nefesler Tutuldu!

27-28 Eylül gecesi gerçekleşecek olan Tam Ay Tutulması’na artık saatler hatta dakikalar kaldı. Dünyanın pek çok yerinden izlenecek olan Tam Ay Tutulması ülkemizden de izlenebilecek.

Türkiye saati ile saat 03:10’da Ay, Dünya’nın yarı gölgesine girecek ve tutulmanın etkileri başlayacak. Saat 04:07’de Ay, Dünya’nın tam gölgesine girmeye başlayacak ve parçalı tutulma gözlenecek. Saatler 05:47’yi gösterdiğinde ise Dünya, Ay’ın Güneş’ten aldığı bütün ışığı neredeyse kesecek. Ancak Dünyamız’ın atmosferinden geçen Güneş ışıkları Ay’ı kırmızıya boyayarak tam olarak kararmasını engelleyecek. Tam Ay Tutulması’nın “Kanlı Ay Tutulması” olarak da isimlendirilmesinin sebebi budur. Parçalı tutulma tamamen bitmeden Ay saat 07:02’de batacak.

Ay Tutulması Dünya'nın Ay ile Güneş'in arasına girmesi sonucu oluşur.
Ay Tutulması Dünya’nın Ay ile Güneş’in arasına girmesi sonucu oluşur.

Ay, hem dolunay evresinde olup hem de Dünya’ya en yakın konumda olduğu için Süper Ay olarak gözlemlenecek. Süper Ay ile Ay Tutulması olayının birlikte meydana gelmesi ise nadir görülen olaylardan biridir. Bundan sonraki “Süper Ay Tutulması” 2033’te gerçekleşecek.

Dinimiz İslâm’da Ay Tutulması olayına “husûf” denir ve Ay Tutulması sırasında “husûf namazı” kılınır. Tam tutulmanın başladığı 05:47’de 2 rekatlık bir sünnet namaz olan husûf namazını kılabilirsiniz.

Hava tahmin raporlarına göre Ay Tutulması sırasında İstanbul’da havanın kapalı olması bekleniyor. Ay tutulmasını bulutlar sebebiyle izleme imkânı olmayanlar tutulmayı buradan canlı olarak izleyebilir.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (1)
  • Bu ay tutulmalarının bir matematiği var mı? Adresim belli.Bana bir mail atarak bu tutulmaların hesabını anlatabilir misiniz.Bildiğim kadarıyla bu tutulmaların hesabı Kaldeliler zamanından beri tutulan ve adına Soros denilen abaklarla olagelmiş.Yanlış biliyor olabilirim.Aradığım öyle abaklarla değil,fakat 2 kere 2 eder 4 gibi bir netlikle tutulmaların hesabı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön