Şu an okuduğunuz yazı
Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri Başlıyor!

Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri Başlıyor!

Türksat, 11-12 Aralık’ta İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri adı altında önemli bir etkinlik düzenliyor. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) stratejik partneri olacağı etkinliğe yurt içi ve yurt dışından birçok katılımcı ve konuşmacının katılması bekleniyor. Açılışa Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık da katılacak.

Etkinlik kapsamında fuar, konferans, sempozyum, eğitim programları, ulusal ve uluslararası iş görüşmeleri olacak. Geçtiğimiz ay röportaj yaptığımız ilk ve tek Suriyeli Müslüman kozmonot Muhammed Faris de etkinlikte bir konferans verecek.

Dünyada kendi uydusu olan 38 ülke bulunurken, kendi uydusunu yapan sadece 7 ülke bulunduğunu söyleyen Türksat Müdürü Dr. Ensar Gül, 2019’da bitirilmesi hedeflenen milli haberleşme uydumuz Türksat 6A ile birlikte bu alanda ilk 10’a gireceğimizi söyledi.

Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi Açılışı
Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi Açılışı

Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri etkinliğinin açılışında dünyada ilk kez halka açık 4K  telekonferansla Türksat 4B uydusundan ilk yayın yapılacak. Bu şekilde İstanbul’da yapımı devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 3. Havalimanı, Körfez Geçiş Köprüsü ve Ankara’da bulunan TAI Uydu Test Merkezi’yle canlı bağlantı gerçekleştirilecek!

Uzayda 4’ü haberleşme ve 2’si de Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın işlettiği gözetleme uydusu olmak üzere 6 uydusu olan Türkiye, önümüzdeki 5 yıl içinde uydu teknolojilerine yapacağı yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımla uzay yarışında ben de varım diyecek!

Etkinliğe kayıt yaptırmak ve ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön