Şu an okuduğunuz yazı
Uzay Takvimi – Nisan 2020

Uzay Takvimi – Nisan 2020

7 Nisan: Süper Pembe Ay. Pembe Ay olarak da bilinen Nisan dolunayı, bir Süper Ay zamanına denk geliyor.

9 Nisan: Bir Rus Soyuz roketi, Soyuz MS-16 uzay aracını üç kişilik Expedition-62 mürettebatı ile birlikte  Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak. NASA astronotu Chris Cassidy ve iki Rus kozmonotu Anatoli Ivanishin ve Ivan Vagner. Başlangıçta, kozmonotlar Nikolai Tikhonov ve Andrei Babkin bu uçuş için seçildi, ancak Şubat ayında “tıbbi nedenlerle” yedek ekipleri ile değiştirildiler. Roket, Kazakistan’daki Baikonur Fırlatma Üssü’nden kalkacak.

10 Nisan: Arianespace Soyuz roketi, Fransız uzay tedarik ajansı CNES ve DGA için Fransız Uzay Ajansı DGA için ikinci Composante Spatiale Optique (CSO-2) askeri keşif uydusunu taşıyacak. Fransız Guyanası’ndaki Guyana Uzay Merkezi’nden fırlatılacak.

15 Nisan: Son dördün evresindeki Ay, şafak vaktinde gökyüzünde Mars, Jüpiter, Satürn ve Plüton’a yaklaşacak. Güneş doğmadan önce bu beşliyi mutlaka yakalayın.

16 Nisan: Sabah gökyüzünde Mars ve Ay birbirine yakın konumda.

20 Nisan: Ay Dünya’ya en uzak konumda. (406.435 km)

21-22 Nisan: Lyrid Göktaşı Yağmuru’nun en yoğun zamanı.

22 Nisan: Ay Yeni Ay evresinde.

25 Nisan: Bir Rus Soyuz roketi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na 75. kargo uzay aracını taşıyacak. Kazakistan’daki Baikonur Fırlatma Üssü’nden kalkacak.

26 Nisan: Hilal evresindeki Ay, akşam gökyüzünde Venüs’e ve Aldebaran yıldızına yakın gözlenecek. Güneş battıktan sonra güneybatı ufkunun üzerinde onları arayın.

28 Nisan: -4.5 kadir ile parıldayan “akşam yıldızı” Venüs, bu yıl en parlak haline ulaşacak.

29 Nisan: SpaceX’in Falcon-9 roketi, ABD Hava Kuvvetleri’nin üçüncü nesil GPS 3 SV03 navigasyon uydusunu taşıyacak. Roket, Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan kalkacak.

Nisan ayında ayrıca yapılması planlananlar:

– Arianespace Soyuz roketi, Birleşik Arap Emirlikleri için Falcon Eye-2 Dünya görüntüleme uydusunu taşıyacak. Roket, Fransız Guyanası’ndaki Guyana Uzay Merkezi’nden kalkacak.

– Çin’in Long March 5B roketi, Çin’in aydaki gelecek insanlı programları için tasarlanan yeni insan mürettebat kapsülü için, pilot olmayan bir prototiple bir test uçuşuna başlayacak. Bu, Long March 5B roketinin ilk uçuşu olacak. Roket, Hainan’daki Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Sitesi’nden kalkacak.

– Hindistan’ın Küçük Uydu Fırlatma Aracı (SSLV) ilk yörünge test uçuşuna Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden çıkacak.

 

Çeviri: Yavuz Selim Kartal

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
4
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön