Şu an okuduğunuz yazı
Uzayda İlk Danimarkalı!

Uzayda İlk Danimarkalı!

2 Eylül Çarşamba Günü Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan Soyuz Uzay Aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2 günlük yolculuğun ardından 4 Eylül Cuma Günü ulaştı. Normalde 6 saat süren yolculuk uzay çöplerinden doğan güvenlik riskini en aza indirmek için 2 güne uzatıldı.

soyuz

Soyuz Uzay Aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapacak Danimarkalı astronot Andreas Mogensen, Rus kozmonot Sergei Volkov ve Kazak kozmonot Aidyn Aimbetov’u taşıyordu. 3 uzay adamının Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmasıyla birlikte, istasyondaki kişi sayısı 9’a, millet sayısı ise 5’e yükseldi. Nadir görülen bu durumun bir benzeri daha önce Kasım 2013’te yaşanmıştı.

3 kişiyi taşıyan Soyuz Uzay Aracı Uluslararası Uzay İstasyonu'na yanaşırken
3 kişiyi taşıyan Soyuz Uzay Aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaşırken

Bu yolculuk aynı zamanda bir ilkin yaşanmasına da vesile oldu. Danimarkalı astronot Mogensen, uzaya çıkan ilk Danimarkalı oldu. Yerçekimsiz ortamda kendini çok garip hissettiğini söyleyen Mogensen, bu duruma ancak bir gün sonra alışabildiğini belirtti.

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki 9 uzay adamı
Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki 9 uzay adamı

Mogensen ve Aimbetov, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun şu anki komutanı Rus kozmonot Gennady Padalka ile 12 Eylül’de Dünya’ya dönecek. Padalka, dönüşten önce komutayı ABD’li astronot Scott Kelly’ye devredecek.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön