Şu an okuduğunuz yazı
Yıldızdan Sıcak Ötegezegen Keşfedildi

Yıldızdan Sıcak Ötegezegen Keşfedildi

Güneş Sistemi dışındaki keşfedilen gezegenler serisine ilginç bir ötegezegen daha eklendi. Bu sefer keşfedilen ötegezegen o kadar yüksek sıcaklığa sahip ki “gezegen” tanımını değiştiriyor. Sıcaklığı 4600 °C dolayında olan yeni ötegezegen bu haliyle birçok yıldızdan daha sıcak, Güneş’ten ise sadece 1200 °C daha soğuk.

2,8 Jüpiter kütlesine sahip ötegezegen yarı yarıya gazdan oluşmuş bir dev ve yıldızına yakın olması sebebiyle aşırı ısınarak atmosferi uçmuş. Yine yıldızına yakınlığı sebebiyle bu ötegezegen, aynı Dünya ile Ay arasında olduğu gibi yıldızına kilitlidir. Yani ötegezegen kendi etrafında dönemiyor ve bu sebeple bir tarafı sürekli gündüzken, diğer yarısı sürekli geceyi yaşamaktadır.

Kelt-9b adlı bu müthiş sıcak ötegezegen, Arizona’daki Winer Gözlemevi’ndeki Kelt-Kuzey Teleskobu’nu kullanan gökbilimciler tarafından fark edildi. Kelt-9 yıldızında her 1,5 günde bir gözlenen parlaklık azalması, yıldızın önünden bir cismin geçtiğine işaret ediyordu. Bu da cismin yörünge döneminin 1,5 gün olduğu anlamına geliyordu. Sonraki gözlemler sinyalin bir gezegene ait olduğunu doğruladı ve gökbilimcilerin “sıcak Jüpiter” dediği cisim ortaya çıktı.
Gökbilimciler Spitzer, Hubble ve yakında göreve başlayacak olan James Webb teleskoplarıyla Kelt-9b’ye yakından bakmak istiyor. Hubble gözlemleri ötegezegenin gerçekten de kuyruğu olup olmadığını ortaya çıkarabilir.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön