Gözlem

16 Eylül Yarı Gölgeli Ay Tutulması

TAKAT
Yazan: TAKAT

Ülkemiz, tutulmalar bakımından 2016 yılında pek şanslı değildi. Ne 8-9 Mart Tam Güneş Tutulması, ne 23 Mart Parçalı Ay Tutulması ne de 1 Eylül Halkalı Güneş Tutulması Türkiye’den izlenemedi. Ancak yılın son tutulması olan 16 Eylül’deki Yarı Gölgeli Ay Tutulması neyse ki ülkemizden gözlenebilecek!

aytutulmaları

Ay Tutulmaları; Tam Ay Tutulması, Parçalı Ay Tutulması ve Yarı Gölgeli Ay Tutulması olarak üçe ayrılır. Ay tutulmaları, Ay’ın Dünya’nın gölgesine girmesiyle veya diğer bir deyişle Dünya’nın Ay ile Güneş’in arasına girmesiyle oluşur. Ay, Dünya’nın tam gölgesine tamamen girdiğinde Tam Ay Tutulması oluşur. Eğer Ay’ın sadece bir kısmı Dünya’nın tam gölgesine girerse Parçalı Ay Tutulması meydana gelir. Ay’ın sadece Dünya’nın yarı gölgesine girmesiyle de Yarı Gölgeli Ay Tutulması olur.

Yarı Gölgeli Ay Tutulması

Avustralya, Asya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika’nın en doğusundan gözlenebilecek olan Yarı Gölgeli Ay Tutulması’nın Türkiye’deki başlangıç saati 19.52 olacak. Hafif bir kararmanın gözleneceği tutulma ortası ise 21.54’te olacak ve tutulma 23.56’da bitecek. Yılın bu son tutulmasını sakın kaçırmayın! İyi gözlemler…

Canlı Yayın:

Yazar Hakkında

TAKAT

TAKAT

Astronomi için TAKAT'imiz var!

1 yorum

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.