Şu an okuduğunuz yazı
16 Eylül Yarı Gölgeli Ay Tutulması

16 Eylül Yarı Gölgeli Ay Tutulması

Ülkemiz, tutulmalar bakımından 2016 yılında pek şanslı değildi. Ne 8-9 Mart Tam Güneş Tutulması, ne 23 Mart Parçalı Ay Tutulması ne de 1 Eylül Halkalı Güneş Tutulması Türkiye’den izlenemedi. Ancak yılın son tutulması olan 16 Eylül’deki Yarı Gölgeli Ay Tutulması neyse ki ülkemizden gözlenebilecek!

aytutulmaları

Ay Tutulmaları; Tam Ay Tutulması, Parçalı Ay Tutulması ve Yarı Gölgeli Ay Tutulması olarak üçe ayrılır. Ay tutulmaları, Ay’ın Dünya’nın gölgesine girmesiyle veya diğer bir deyişle Dünya’nın Ay ile Güneş’in arasına girmesiyle oluşur. Ay, Dünya’nın tam gölgesine tamamen girdiğinde Tam Ay Tutulması oluşur. Eğer Ay’ın sadece bir kısmı Dünya’nın tam gölgesine girerse Parçalı Ay Tutulması meydana gelir. Ay’ın sadece Dünya’nın yarı gölgesine girmesiyle de Yarı Gölgeli Ay Tutulması olur.

Yarı Gölgeli Ay Tutulması

Avustralya, Asya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika’nın en doğusundan gözlenebilecek olan Yarı Gölgeli Ay Tutulması’nın Türkiye’deki başlangıç saati 19.52 olacak. Hafif bir kararmanın gözleneceği tutulma ortası ise 21.54’te olacak ve tutulma 23.56’da bitecek. Yılın bu son tutulmasını sakın kaçırmayın! İyi gözlemler…

Canlı Yayın:

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (1)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön