Şu an okuduğunuz yazı
17 Yaşındaki Can, Avrupa’da 1. Oldu!

17 Yaşındaki Can, Avrupa’da 1. Oldu!

Genç Bilim İnsanları İçin Avrupa Birliği Yarışması’nın kazananları açıklandı. 40 ülkeden gelen 146 genç bilim insanı yarışma için 22-27 Eylül arası Estonya’nın Tallinn kentinde buluştu. Avrupa’nın sekiz büyük bilim kuruluşundan biri olan ESO(European Southern Observatory-Avrupa Güney Gözlemevi), düzenlediği yarışmada astronomi ve uzay fiziği alanında birinci olan kişiye ödülünü verdi. Yarışmanın kazananı bir Türk olan Can Pak oldu.

17 yaşındaki Can Pak “yüzey titreşim frekansının lazer diyoduyla ölçülmesi” projesi sayesinde yarışmada birinci oldu. Can, Şili’deki ESO tesislerine bir gezi kazandı ve bu geziye Santiago’daki dev gözlemevi de dahil. Bu gezi Can’a dünyanın en gelişmiş astronomik gözlemevlerini çok yakından inceleyebilmesini, adeta bir rüya tecrübesi yaşamasını sağlayacak. Umarız bu gezi Can’a astronomi ve fizik alanında ilham kaynağı olur. Can’a ödülünü Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı Uluslararası İlişkiler Müdürü Dr. Silke Schumacher sundu.

TAKAT olarak Can Pak’ı bu güzel başarısından ötürü tebrik eder, çalışmalarında kolaylıklar dileriz…

Çeviri: Furkan Erdem

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön