Şu an okuduğunuz yazı
2. Geleneksel Kahraman Göktaşı Yağmuru Gözlemi

2. Geleneksel Kahraman Göktaşı Yağmuru Gözlemi

Takiyüddin Astronomi Topluluğu (TAKAT) olarak gelenekselleştirmeyi düşündüğümüz ve  geçen sene ilkini düzenlediğimiz Kahraman Göktaşı Yağmuru Gözlemi Etkinliği’nin bu yıl ikincisini düzenledik. Etkinliğimizi, Kahraman Göktaşı Yağmuru’nun en yoğun gecesi olan 12 Ağustos gecesi İstanbul’un  en karanlık yerlerinden biri olan Şile/Çataklı Köyü mevkiinde gerçekleştirdik. 1 hafta öncesinden gözlem gecesine dair hava durumu tahminleri her ne kadar açık bir gökyüzünü gösterse de gözlem gününe yaklaştıkça tahminler kötüleşti. Gözlem günü hava tahmin raporları gecenin gök gürültülü sağanak yağışlı ve rüzgarlı geçeceğini söylüyordu. Etkinliğimize kırka yakın gözlemcinin katılması beklenirken, hava durumundan ötürü kararını değiştirenler oldu ve gözleme 14 kişi katıldı. Evet, havanın kötü olacağını bile bile kararından vazgeçmeyen 14 çılgın adam!..

gözlem etkinliği

Saat 9 sularında gözlem alanına varıldı. Hava kapalıydı ancak yağış yoktu. Belirlenen alanın yanında  içinde çeşme ve basit bir kamelya bulunan etrafı çitlerle çevrilmiş köylülerin yaptığı güzel bir yer vardı. Oraya yerleşilip ateş yakıldı. Bir yandan havanın açması beklenirken diğer yandan ateş başında muhabbet edildi. Gözlem ekibinin tanışma faslıyla başlayan muhabbette karadeliklerden paralel evrene, kıyamet senaryolarından kâinattaki hayata kadar birçok konu konuşuldu.

gözlem ateşi

Zaman zaman gökyüzünün bazı kısımları açıldıkça, ışık kirliliğinden arınmış yıldız ışıkları zayıf bulutları delercesine gözlemcilere göz kırptı. Her ne kadar göktaşı gördüğünü iddia eden gözlemciler olsa da bunun bir göz yanılsaması mı yoksa gerçek mi olduğu tartışma konusu oldu. Gece boyu nöbete devam eden gözlemciler olduğu gibi zaman zaman uykuya yenik düşenler de oldu. Gece boyu hava tahminlerinin aksine ciddi bir yağmurla karşılaşılmaması ise gözlemciler için büyük bir lütuf oldu.

İmsak vaktinin girişiyle beraber abdestler alındı ve cırcır böceklerinin zikri eşliğinde sabah namazı edâ edildi. Namazın ardından mıntıka temizliği yapılarak gözlem alanından güzel anılarla dönüş yoluna geçildi. Her ne kadar gözlemciler göktaşı yağmurunu bulut perdesi sebebiyle izleyememenin burukluğunu yaşasa da doğada güzel bir gece geçirmenin huzuruyla evlerine döndü.

Önümüzdeki güzel gözlem etkinliklerinde görüşmek duasıyla…

etkinlik afişi

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
1
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön