Şu an okuduğunuz yazı
3 Aralık Süper Ay Gözlemi

3 Aralık Süper Ay Gözlemi

3 Aralık’ta Ay bize normal zamanlardan daha yakın görünecek. Çünkü Ay, 3 Aralık’ta hem dolunay evresinde olacak hem de enberi noktasından geçecek. Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngesi elips olduğu için Dünya’ya yakınlaşıp uzaklaşır. Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu konuma “enberi”, en uzak olduğu konuma da “enöte” adı verilir.

3 Aralık akşamı dolunay evresindeki Ay, enberi noktasında olacak ve normal zamanda görülen bir dolunaydan %14 daha büyük görünecek! Bu yakınlık dolayısıyla %30 daha parlak olacak. Ay’ın enberi noktasındayken dolunay evresinde olması durumuna “Süper Ay” adı veriliyor. Süper Ay, yaklaşık 14 ayda bir gerçekleşen bir olaydır. Çünkü Ay enberi noktasındayken her zaman Dolunay olmuyor. Bunun sebebi ise iki dolunay arasındaki sürenin, Ay’ın Dünya etrafında bir tur dönme süresinden 2 gün fazla olmasıdır.

Takiyüddin Astronomi Topluluğu (TAKAT) olarak 3 Aralık akşamı saat 19:30’da Üsküdar’da teleskoplarla düzenleyeceğimiz Süper Ay Gözlemi Etkinliği düzenleyeceğiz. Bu etkinliğe katılmak için başvuru formunu doldurmanız yeterli. Vakti olan gökyüzü sevdalılarını bekleriz…

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön