Faaliyetler Gözlem

3 Aralık Süper Ay Gözlemi

TAKAT
Yazan: TAKAT

3 Aralık’ta Ay bize normal zamanlardan daha yakın görünecek. Çünkü Ay, 3 Aralık’ta hem dolunay evresinde olacak hem de enberi noktasından geçecek. Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngesi elips olduğu için Dünya’ya yakınlaşıp uzaklaşır. Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu konuma “enberi”, en uzak olduğu konuma da “enöte” adı verilir.

3 Aralık akşamı dolunay evresindeki Ay, enberi noktasında olacak ve normal zamanda görülen bir dolunaydan %14 daha büyük görünecek! Bu yakınlık dolayısıyla %30 daha parlak olacak. Ay’ın enberi noktasındayken dolunay evresinde olması durumuna “Süper Ay” adı veriliyor. Süper Ay, yaklaşık 14 ayda bir gerçekleşen bir olaydır. Çünkü Ay enberi noktasındayken her zaman Dolunay olmuyor. Bunun sebebi ise iki dolunay arasındaki sürenin, Ay’ın Dünya etrafında bir tur dönme süresinden 2 gün fazla olmasıdır.

Takiyüddin Astronomi Topluluğu (TAKAT) olarak 3 Aralık akşamı saat 19:30’da Üsküdar’da teleskoplarla düzenleyeceğimiz Süper Ay Gözlemi Etkinliği düzenleyeceğiz. Bu etkinliğe katılmak için başvuru formunu doldurmanız yeterli. Vakti olan gökyüzü sevdalılarını bekleriz…

Yazar Hakkında

TAKAT

TAKAT

Astronomi için TAKAT'imiz var!

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.