Şu an okuduğunuz yazı
SpaceX Ocak Ayında Mars’a Tesla Araba Götürecek!

SpaceX Ocak Ayında Mars’a Tesla Araba Götürecek!

SpaceX’in kurucusu Elon Musk, 1 Aralık Cuma Günü attığı tweette kırmızı Tesla Roaster’ının gelecek ay Falcon Heavy roketinin ilk uçuşuyla uzayın derinliklerine gideceğini ve bunu David Bowie’nin “Space Oddity” şarkısını çalarak yapacağını söyledi.

Ama yolculuk batarya gücüyle olmayacak. SpaceX’in Falcon roketleri yakıt olarak RP-1 diye adlandırılan derece derece damıtılmış kerosen içeren hidrokarbonlar yakıyor. Bu roketlerin Merlin motorları süper soğuk oksijen karışımlı RP-1 kullanııyor.

Elon Musk, cuma gecesi attığı tweette Falcon Heavy’nin ilk test uçuşunun gelecek ay Florida Uzay Kıyısı’ndan fırlatılmak üzere planlandığını ve roketin Tesla Roadster’ı taşıyacağını söyledi. Attığı tweet şöyleydi: “Taşıma yükü “Space Oddity” şarkısı çalan gece kirazı Tesla Roaster’ım olacak. Durak, Mars’ın yörüngesi. Uzaya yükselirken patlamazsa, bir milyar yıl boyunca uzayın derinliklerinde olacak.”

Elon Musk’ın takipçileri ise onu ciddiye alıp almama konusunda emin değiller. @MikeCharlieGolf “@elonmusk’ın harika yanı, bunun gerçek mi yoksa şaka mı olduğuna emin olamadığımdır.” diye tweet attı. @JC_Channel ise “Sadece teyit etmek için soruyorum, ilk Falcon Heavy roketinin yükü Mars’a doğru Space Oddity çalan bir Tesla elektrikli arabası mı olacak” yazdı ve Musk da “evet” diye cevapladı. Bir SpaceX mühendisi olan Joy Dunn attığı tweette “Falcon Heavy’nin yükü açıklandı! Bu harika olacak!” dedi ve ardından bu planın gerçek olduğuna açıklık getirdi “Bu olan yasal ve tabi ki kameralar olacak!”. Üçüncü SpaceX çalışanı da “Mars’a Roaster taşıma yükü gerçek” diyerek bu uçuşu onayladı. Cumartesi günü ise Elon Musk “Uzayda bir arabanın sonu gelmeden sürüklenmesi fikrini seviyorum ve belki de gelecekte milyonlarca yıl içinde bir uzaylı ırkı tarafından keşfedilecek.” diye tweet attı.

SpaceX’in ilk Falcon Heavy roketinin durağı ve taşıma yükü spekülasyonların odağındaydı. Elon Musk, Mart’ta yaptığı bir röportajda ilk Falcon Heavy roketine “hayal edilebilecek en saçma şey”i koyacaklarını söylemişti. Ayrıca bu şirket, kargo roketi olan Dragon’a ilk uçuşunda Monty Python komedi grubuna övgü niteliğinde bir tekerlek peynir yerleştirmişti.

Car & Driver dergisine göre, Tesla Road Roaster yaklaşık 2,760(1,250 kg) pound ağırlığında, 13 feet(3,9 metre) uzunluğunda ve 5,7 feet(1.7 metre) genişliğinde ve bunlar Falcon Heavy’nin Mars’a giderkenki ağırlık kapasitesi için gayet uygun.

Musk’ın tweeti Roaster’ın kızıl gezegenin yörüngesine mi gireceği yoksa Mars yörüngesinin uzağından mı uçacağı hakkında soru işareti bıraktı. Kendisini Mars’ın yörüngesine sokmak için, arabayı yavaşça Mars’ın yerçekiminde yörüngeye yerleştirecek roket parçasına ihtiyaç olacak.

İnsansız uzay roketleri bir yıldan az sürede uçuş yapacağı zaman, Mars’a uçmak için ideal zaman her 26 ayda bir gelir. Bir sonraki en ideal zaman ise gelecek bahardır. Diğer zamanlarda Mars’a uçmak imkansız değildir ancak roketin yükü daha uzun süre taşınacağı ve Mars’a olan yolu kısaltmak için çok fazla manevra yapılacağı için gereken yakıt da fazla olacaktır.

SpaceX’in Falcon Heavy’si ticari müşterileri ve ABD ordusu için en ağır uyduları kaldırması lazım. Ayrıca, yeni band yayını ağı kurmak için küçük uydu kümelerini de yörüngeye fırlatabilir.

Elon Musk Falcon Heavy’i 2011’de duyurdu ve 2013’te fırlatılmaya hazır olacağını ilan etti. SpaceX bu süreci yavaşlattıklarını söyledi çünkü önceliklerini Falcon 9’un iyileştirilmesi ve parçalanan iki Falcon 9’un problemlerini çözmek gibi projelere verdiler.

Eğer Roaster Mars’a ulaşırsa, bu SpaceX’in başka bir gezegene taşıdığı ilk yük olacak. Ayrıca Musk, Eylül’de Mars’a yerleşme planındaki güncellemeyi  duyurmuştu ve SpaceX’in kızıl gezegene veya Ay’a kargo veya ekip taşıyabilecek dev roketler üzerinde çalıştığını söylemişti.

Çeviri: Yavuz Selim Kartal

Fırlatma Canlı Yayını:

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön