Şu an okuduğunuz yazı
BepiColombo Merkür’ü Yakından Görüntüledi

BepiColombo Merkür’ü Yakından Görüntüledi

BepiColombo Uzay Aracı, geçtiğimiz günlerde Merkür’ün çekiminden faydalanmak için yanından hızla geçerken hedefindeki gezegen Merkür’ün ilk görüntülerini yakaladı.
En yakın geçiş, 2 Ekim saat 02:34’te gezegenin yüzeyinden 199 km yükseklikte gerçekleşti. Bu geçiş sırasında, uzay aracının izleme kameralarından alınan görüntüler ve bir dizi aletten elde edilen bilimsel veriler toplandı.

BepiColombo’nun Uzay Aracı Operasyonları Müdürü Elsa Montagnon, “Uzay aracının bakış açısından uçuş kusursuzdu ve sonunda hedef gezegenimizi görmek inanılmazdı” dedi.
İzleme kameraları, 1024 x 1024 piksel çözünürlükte siyah-beyaz anlık görüntüler sağlıyor. Kameralar ayrıca Merkür Transfer Modülü üzerinde, antenleri ve manyetometre sensörü de dahil uzay aracının yapısal unsurlarını da yakalayacak şekilde konumlandırılmıştır.


Görüntüler, yaklaşmanın yaklaşık beş dakika sonrasından dört saat sonrasına kadar elde edildi. BepiColombo, gezegenin gece tarafına ulaştığından, koşullar yakınlaşmada fotoğraf çekmek için ideal değildi, bu nedenle en yakın görüntü yaklaşık 1000 km mesafeden yakalandı.
Görüntülerin çoğunda, bazı büyük çarpma kraterlerini belirlemek mümkündür.

BepiColombo’nun Merkür yörüngesinde kullanılacak olan SIMBIO-SYS görüntüleme sisteminin ortak araştırmacısı Valetina Galluzzi , “Merkür’ün bu “neredeyse canlı” resimlerini görmek inanılmaz bir duyguydu” diyor. Ve ekleyerek “Araştırma kariyerimin ilk yıllarından beri üzerinde çalıştığım gezegenle tanışmak beni gerçekten mutlu etti ve gelecekte yeni Merkür görüntüleri üzerinde çalışmak için sabırsızlanıyorum.” dedi.

ESA’nın Merkür Yüzeyi ve Kompozisyon Çalışma Grubuna liderlik eden Birleşik Krallık’ın The Open Açık Öğretim Üniversitesi’nden David Rothery, “BepiColombo’nun Merkür’ün ilk görüntülerini görmek ve gördüklerimizi çözmek çok heyecan vericiydi” dedi ve “Merkür’ün yörüngesindeyken alacağımız kaliteli bilimsel verileri incelemek beni daha da heyecanlandırdı çünkü bu, henüz tam olarak anlayamadığımız bir gezegen.” diye de ekledi.
Kraterli yüzey ilk bakışta Dünya’nın Ay’ı gibi görünse de, Merkür’ün çok daha farklı bir geçmişi var. Ana görevi başladığında, BepiColombo misyonunda görev yapacak iki yörünge aracı olan Avrupa Uzay Ajansı’nın Merkür Gezegensel Yörünge Aracı ve Japon Uzay Ajansı’nın Merkür Manyetosferik Yörünge Aracı Merkür’ün gizemli çekirdeğinden yüzey süreçlerine, manyetik alan ve ekzosfere kadar tüm yönlerini inceleyecek ve yıldızına bu kadar yakın bir gezegenin kökenini ve evrimini daha iyi anlayacaktır. Bu araçlar Merkür’ün yüzeyinin haritasını çıkaracak ve oluşumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bileşimini analiz edecektir.

Merkür’ün Ay’daki gibi parlayan kadim tepeleri yoktur. Bunun yerine yüzeyi milyarlarca yıl önce büyük lav taşmalarıyla oluşmuştur. Bu lav akıntıları, saatte onlarca kilometre hızla yüzeye çarpan asteroitler ve kuyruklu yıldızların oluşturduğu kraterlerin izlerini taşır. Daha eski ve daha büyük kraterlerin bazılarının zeminleri daha genç lav akıntılarının üstüne gelmesi ile genç lavlar altında kaldı. Ve bu volkanik patlamaların yüzeyi aşağıdan parçaladığı yüzden fazla alan bulunmakta.
BepiColombo, NASA’nın Messenger misyonu tarafından toplanan verilere dayanarak bu gizemli gezegeni tam olarak anlamamıza yardımcı olmak için araştıracağı konular: Volkanik patlamalara güç vermek için şiddetli şekilde gaza dönüşen uçucu maddeler nelerdir? Kayalarının çoğu gezegenden sıyrılmışsa, Merkür bu uçucu maddeleri nasıl korudu? Volkanik aktivite ne kadar süre devam etti? Merkür’ün manyetik alanı ne kadar hızlı değişiyor?

BepiColombo’nun asıl görevi 2026’nın başlarında başlayacak. Toplamda dokuz kez gerçekleştireceği yakın uçuşlarından birisi Dünya’da, ikisi Venüs’te ve altısı da Merkür’de olacak ve daha sonra Merkür yörüngesine yönlendirilmesi için uzay aracının Güneş enerjisiyle çalışan elektrik itki sisteminden faydalanılacak. Bir sonraki Merkür uçuşu ise 23 Haziran 2022’de gerçekleşecek.

Kaynak: ESA

Çeviri: Ebubekir ŞARK

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön