Şu an okuduğunuz yazı
Bugün Ay “Süper” Görünecek!

Bugün Ay “Süper” Görünecek!

30 Ağustos akşamı Ay diğer zamanlardan daha farklı görünecek. Bu farklılığın sebebi Ay dolunay evresindeyken enberi noktasında olması. Peki enberi noktası ne anlama gelir? Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngesi bir daire değil, elipstir. Yani Ay, Dünya’ya yakınlaşıp uzaklaşır. Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu konuma “enberi”, en uzak olduğu konuma da “enöte” adı verilir.

Ay 18 Ağustos'ta enöte, 30 Ağustos'ta ise enberi konumunda
Ay 18 Ağustos’ta enöte, 30 Ağustos’ta ise enberi konumunda

30 Ağustos akşamı dolunay evresindeki Ay, enberi noktasında olacak ve normal zamanda görülen bir dolunaydan %14 daha büyük görünecek! Bu yakınlık dolayısıyla %30 daha parlak olacak. Ay’ın enberi noktasındayken dolunay evresinde olması durumuna “Süper Ay” adı veriliyor. Süper Ay, yaklaşık 14 ayda bir gerçekleşen bir olaydır. Çünkü Ay enberi noktasındayken her zaman Dolunay olmuyor. Bunun sebebi ise iki dolunay arasındaki sürenin, Ay’ın Dünya etrafında bir tur dönme süresinden 2 gün fazla olmasıdır.

2006'daki Süper Ay ile sıradan bir dolunay arasındaki fark net bir şekilde görülebiliyor.
2006’daki Süper Ay ile sıradan bir dolunay arasındaki fark net bir şekilde görülebiliyor.

Bu muhteşem manzarayı kaçırmamak için 30 Ağustos akşamı gözleriniz semâda olsun…

NOT: Süper Ay’ın depremlere veya başka felaketlere yol açacağı ile ilgili haberlerin hiçbir bilimsel dayanağı bulunmamaktadır. O yüzden bu tür haberlere lütfen itibar etmeyelim.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön