Şu an okuduğunuz yazı
Bugün Gündüz=Gece

Bugün Gündüz=Gece

Bugün 23 Eylül, yani sonbahar ekinoksu. Peki sonbahar ekinoksu ne anlama gelir?

Dünya Güneş’in etrafındaki elips yörüngesinde muntazam bir şekilde hareket ederken yılın belli zamanlarında özel pozisyonlardan geçer. Bu özel zamanlar 22 Eylül, 21 Aralık, 21 Mart ve 21 Haziran’dır. Bu tarihlerden biri olan 23 Eylül 2019’da saatler 10:50’yi gösterdiğinde Dünya ekvatoruna Güneş ışınları 90 derecelik açıyla düşecek. Bu sebeple ekvatorda gölge boyu neredeyse sıfır olur. 23 Eylül’den itibaren kuzey yarımkürede sonbahar, güney yarımkürede ise ilkbahar başlar. Güneş diğer zamanlardan farklı olarak 23 Eylül’de tam doğudan doğar ve tam batıdan batar.

23 Eylül’de Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarihten itibaren kuzey yarımkürede gece süresi gündüzden, güney yarımkürede ise gündüz süresi geceden uzun olmaya başlar. 23 Eylül’de Kuzey Kutup Dairesi’nde 6 aylık gece, Güney Kutup Dairesi’nde ise 6 aylık gündüz başlar. Cenab-ı Hakk “Gece ve gündüzün değişmesinde (uzayıp kısalmasında) Allah’ın göklerde ve yerde yarattığı şeylerde, (Onu inkâr etmekten) sakınan bir kavim için elbette nice deliller vardır!” (Yunus, 6) buyurarak dikkatlerimizi bu muazzam gök olayına çeker.

23 Eylül'de Dünya'nın pozisyonu
23 Eylül’de Dünya’nın pozisyonu

Aşağıdaki görsel, Dünya’nın Eylül 2010 ile Eylül 2011 arasında çekilen fotoğrafların birleşimi ile oluşturuldu. Bu muhteşem görselde 1 yıl içinde güneş ışınlarının Dünya’ya düşme açısının nasıl değişkenlik gösterdiği net bir biçimde görülebiliyor.

takat ekinoks

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön