Şu an okuduğunuz yazı
Çankırı’ya TAKAT Geldi!..

Çankırı’ya TAKAT Geldi!..

Takiyüddin Astronomi Topluluğu (TAKAT) uzak-yakın demeden, astronomi ve uzay meraklılarının davetlerine icabet etmeye devam ediyor. Çankırı’daki Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden gelen talep üzerine 28-29 Mart’ta oldukça yoğun bir eğitim programı düzenledik. Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi koordinesinde “Gökyüzü Kâşifleri Hayallerine Kavuşuyor Projesi” kapsamında düzenlediğimiz iki günlük astronomi eğitimine gökbilim meraklısı 30 kişilik özel bir öğrenci grubu katıldı.

İlk gün Güneş Sistemi, Kozmoloji, Astronomi Tarihi ve Astronomide Gözlem Araç ve Yöntemleri konulu 4 farklı eğitim gerçekleştirildi. Ayrıca eğitimlerin arasında Güneş Saati, Basit El Kadranı ve Gök Atlası atölyeleri de düzenlendi. Akşam havanın puslu olmasına rağmen teleskopla Ay gözlemi gerçekleştirilerek ilk gün eğitimleri sona erdi.

29 Mart Günü ise Uzay Teknolojisi eğitiminin ardından Uzay Balonu Projesi gerçekleştirildi. Uzay kutusu ve paraşüt tasarımlarını tamamen öğrencilerin yaptığı Uzay Balonu Projesi saat 15:45’te Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi‘nin bahçesinden bırakıldı. Yerel ve ulusal basının da ilgiyle takip ettiği uçuş Afrin şehitlerine atfedildi. 3 saatlik uçuşun ardından indiği yerden alınan uzay kutusu okul idaresine sağ salim teslim edildi. Oldukça istifadeli geçen bu güzel etkinliğe vesile olan okul idaresine ve bilhassa bizi okullarına davet eden Yüksel ARSLAN Bey’e teşekkür ederiz.

NOT: Okulunuzda veya kurumunuzda Türkiye’nin herhangi bir yerinde düzenleyeceğiniz konferans, sunum, söyleşi ve astronomi etkinliklerine bizi davet etmek için buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uzay Balonu Videosu:

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön