Şu an okuduğunuz yazı
Çin’in Ay’daki Tavşan’ı Öldü

Çin’in Ay’daki Tavşan’ı Öldü

Dünyamız’ın doğal uydusu Ay’ın yüzeyine şimdiye kadar pek çok uzay aracı gönderildi. Ay’ın yüzeyine gönderilen bu uzay araçları ya ABD’ye ya da Rusya’ya aitti. Ancak ekonomisiyle birlikte uzay teknolojisini de geliştirip uzaydaki varlığını her geçen gün arttıran Çin, Aralık 2013’te Ay’a bir gezgin göndererek Ay’daki üçüncü devlet oldu.

Tavşan adındaki Çin’in Ay gezgini Aralık 2013’ten bu yana görevini sürdürdü. Tavşan’ın sağladığı veriler sayesinde Ay yüzeyinde daha önce görülmemiş lav kalıntıları üzerine 100’den fazla makale yazıldı. Ay yüzeyinde çeşitli birçok veri sağlayan Tavşan’a 3 ay ömür biçilmişti. Şubat 2014’te Tavşan’la iletişim kesildiği için öldüğü iddia edildi. Ancak Ay gezgini Tavşan tekrar yaşam belirtileri gösterdi ve hareket edemese de veri göndermeye devam etti.

Bugün Çinli yetkililer bir açıklama yaparak, Tavşan’ın 31 aylık Ay macerasından sonra tamamen öldüğünü duyurdu. Bu şekilde Tavşan, şimdiye kadar Ay yüzeyinde çalışır vaziyette en uzun süre kalan insan yapımı araç oldu.

 Tavşan’ın Ay yüzeyine inişi:

tavşan iniş

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön