Güneş Sistemi

Çin’in Ay’daki Tavşan’ı Öldü

TAKAT
Yazan: TAKAT

Dünyamız’ın doğal uydusu Ay’ın yüzeyine şimdiye kadar pek çok uzay aracı gönderildi. Ay’ın yüzeyine gönderilen bu uzay araçları ya ABD’ye ya da Rusya’ya aitti. Ancak ekonomisiyle birlikte uzay teknolojisini de geliştirip uzaydaki varlığını her geçen gün arttıran Çin, Aralık 2013’te Ay’a bir gezgin göndererek Ay’daki üçüncü devlet oldu.

Tavşan adındaki Çin’in Ay gezgini Aralık 2013’ten bu yana görevini sürdürdü. Tavşan’ın sağladığı veriler sayesinde Ay yüzeyinde daha önce görülmemiş lav kalıntıları üzerine 100’den fazla makale yazıldı. Ay yüzeyinde çeşitli birçok veri sağlayan Tavşan’a 3 ay ömür biçilmişti. Şubat 2014’te Tavşan’la iletişim kesildiği için öldüğü iddia edildi. Ancak Ay gezgini Tavşan tekrar yaşam belirtileri gösterdi ve hareket edemese de veri göndermeye devam etti.

Bugün Çinli yetkililer bir açıklama yaparak, Tavşan’ın 31 aylık Ay macerasından sonra tamamen öldüğünü duyurdu. Bu şekilde Tavşan, şimdiye kadar Ay yüzeyinde çalışır vaziyette en uzun süre kalan insan yapımı araç oldu.

 Tavşan’ın Ay yüzeyine inişi:

tavşan iniş

Yazar Hakkında

TAKAT

TAKAT

Astronomi için TAKAT'imiz var!

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.