Şu an okuduğunuz yazı
En Kısa Gündüz!

En Kısa Gündüz!

Dünya Güneş’in etrafındaki elips yörüngesinde muntazam bir şekilde hareket ederken yılın belli zamanlarında özel pozisyonlardan geçer. Bu özel zamanlar 22 Eylül, 21 Aralık, 21 Mart ve 21 Haziran’dır. Bu tarihlerden biri olan 21 Aralık’ta kuzey yarımküre Güneş ışınlarını yatay, güney yarımküre ise dik alır. Bu sebeple kuzey yarımkürede kış yaşanırken, güney yarımkürede ise yaz mevsiminin ortaları yaşanır. 21 Haziran’dan itibaren kısalan gündüz süresi, 22 Eylül’de gece süresiyle eşitlenir. 21 Aralık’ta ise en kısa gündüz, en uzun gece yaşanır ve bu tarihten itibaren kuzey yarımkürede gündüz süresi artmaya başlar.

Bu sene gündönümü 21 Aralık’ta Türkiye saati ile saat 13:44’te gerçekleşecek. 13:44’ten itibaren Dünya’nın Güneşe göre konumu 21 Haziran’a kadar aşağıdaki resimde görüldüğü gibi tam tersine doğru değişecek.

gündönümleri

Cenab-ı Hakk “Gece ve gündüzün değişmesinde (uzayıp kısalmasında) Allah’ın göklerde ve yerde yarattığı şeylerde, (Onu inkâr etmekten) sakınan bir kavim için elbette nice deliller vardır!” (Yunus, 6) buyurarak dikkatlerimizi bu muazzam gök olayına çeker.

Aşağıdaki görsel, Dünya’nın Eylül 2010 ile Eylül 2011 arasında çekilen fotoğrafların birleşimi ile oluşturuldu. Bu muhteşem görselde 1 yıl içinde güneş ışınlarının Dünya’ya düşme açısının nasıl değişkenlik gösterdiği net bir biçimde görülebiliyor.

takat ekinoks

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön