Şu an okuduğunuz yazı
Gökbilim Kıraathanesi #3

Gökbilim Kıraathanesi #3

TAKAT Gökbilim Kıraathanesi #3 29 Şubat 2020 Cumartesi Günü davet üzerine Üsküdar’da bulunan Uluslararası Genç Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Stephen Hawking’in Kara Delikler isimli kitabını okuyarak programa katılan TAKAT üyeleri, Gökbilim Kıraathanesi #3’te kara delikler ekseninde astronomiye dair birbirinden ilginç bilimsel konuları müzakere etti.

İlk olarak katılımcıların kitapla ilgili görüşlerini belirttiği kıraathanede, Kara Delikler kitabının olumlu ve olumsuz yönlerinden bahsedildi. Ardından katılımcıların önerileri ışığında konuyla ilgili aşağıdaki videolar izlenerek üzerinde konuşuldu:

 

Daha sonrasında bir üyemiz yanında getirdiği TÜBİTAK Yayınları’ndan çıkan Gökyüzünü Tanıyalım kitabını katılımcıların ilgisine sundu ve kitap incelendi.

Bir yandan kitap incelenirken diğer yandan kara delikler bahsine devam edildi. Dünyayı bir kara delik haline getirmek için 9 mm çapına kadar küçültmek gerektiği konuşulurken, Güneş’in kara deliğe dönüşmesi konusuna gelindiğinde tartışma “Güneş bir anda yok olduğunda ne olur?” sorusuna geldi.

Bilindiği üzere Güneş bir anda yok olsa biz bu yok oluşu Dünya’da 8 dakika sonra fark edebilirdik. Ancak aynı şekilde Güneş’ten bize gelen ısıyı da 8 dakika sonra mı kaybederdik? Bu noktada oldukça “ateşli” bir tartışmayla programımız nihayete erdirdik. Tartışma neticesinde de şu sonuca ulaştık ki, Güneş’in ısısı radyasyon yoluyla ışık hızında Dünyamız’a taşınıyor. Dolayısıyla Güneş bir anda yok olsaydı, 8 dakika sonra ışığı ve ısısı Dünya’ya son kez ulaşmış olurdu.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
1
Güzel
0
Muhteşem
4
Yorumları Görüntüle (1)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön