Şu an okuduğunuz yazı
Hindistan Uzaya Uydu Göndermede Rekor Kırdı

Hindistan Uzaya Uydu Göndermede Rekor Kırdı

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu ISRO, ülkenin doğusundaki Sriharikota uzay üssünden PSLV-37 adlı roketini uzaya fırlattı. ISRO, uzaya fırlatılan rokette bulunan 10 kilogramdan az ağırlığa sahip 103 nano uydunun ve Cartosat-2 uydusunun başarılı bir şekilde yörüngeye girdiğini duyurdu. Hindistan böylelikle 2014’te uzaya tek seferde 37 uydu gönderen Rusya’nın rekorunu üçe katlayarak elinden almış oldu.

ISRO, toplamda 320 ton ağırlığındaki PSLV-C37 taşıyıcı roketindeki uydulardan 96’sının ABD’ye ait olduğunu ve Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Hollanda, İsviçre ve Kazakistan’ın da 1’er uydusu olduğunu belirtti. ISRO diğer uzay şirketlerine nazaran uzaya uydu taşıma için daha düşük ücret talep ettiği için diğer ülkelerden daha çok ilgi görüyor.

PSLV-C37 roketinde bulunan uydular.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi twitter hesabından bilim adamlarını kutlayarak şu mesaj paylaştı. “ISRO’nun bu üstün başarısı, gökbilim camiamız ve ülkemiz için bir başka gurur verici an. Hindistan, bilim adamlarımızı saygıyla selamlıyor.”

Darısı başımıza…

Fırlatma Ânı ve Uyduların Uzaya Bırakılışı:

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön