Şu an okuduğunuz yazı
Hubble’dan Yeni Kelebek Bulutsusu Görüntüsü

Hubble’dan Yeni Kelebek Bulutsusu Görüntüsü

Hubble Uzay Teleskobu, göz kamaştıran renklere sahip Kelebek Bulutsusu’nun yeni görüntüsünü elde etti. Bu yeni görüntüde Kelebek Bulutsusu’nun dış kabukları ve içeride genişlemeye devam eden gaz topluluğu görülebiliyor. Merkezdeki yıldızdan iki tarafa doğru uzanan rengarenk malzeme lobunun muazzam görüntüsü ise yüce Yaratıcı’ya bizleri bir kez daha hayran bırakıyor. Bu lobların içinden akan maddenin hızı ise saatte bir milyon km’den daha fazla!

Fotoğrafta çok net bir şekilde görülebilen parlayan gaz ve genişlemekte olan kabuk, ölmekte olan bir yıldızın son çırpınışlarını gösteriyor. Uzaya salınan rengarenk gazlar ise son anlarını yaşayan yıldız tarafından muhteşem bir şekilde aydınlatılıyor.

Bu bulutsunun merkezinde aslında iki yıldız bulunuyor. Gökbilimciler bulutsudaki çift yıldızdan küçük olanının kütlesini 0,6-1 Güneş kütlesi, büyük olanın kütlesini ise 1-1,4 Güneş kütlesi olarak hesapladı. Ölüm döşeğindeki büyük yıldızın uzaya attığı maddenin bir kısmı, diğer yıldızın çevresinde yoğunlaşıyor.

Gökbilimciler genişleme hızını baz alarak bulutsunun 1200 yıl önce oluştuğunu hesapladı. 90 milyar km uzunluğundaki Kelebek Bulutsusu Dünya’dan 2100 ışık yılı uzakta olup, gökyüzünde Yılancı takımyıldızı doğrultusunda yer almaktadır.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön