Şu an okuduğunuz yazı
İlk Yıldızlararası Asteroid: Oumuamua

İlk Yıldızlararası Asteroid: Oumuamua

Onun gibisi daha önce hiç görülmedi. Olağan dışı göktaşı ‘Oumuamua oldukça ilgi çekici. Çünkü kendisi Güneş Sistemimiz’e dışarıdan geldiği belirlenen ilk asteroid. Bu yüzden, insanoğlunun hemen her çeşitten teleskobu bu yıldızlararası ziyaretiçiyi daha iyi anlamaya yardımcı olmak için ‘Oumuamua’yu gözlem programlarına ekledi. ‘Oumuamua’nun yakından nasıl görülebileceği bir sanatçı tarafından şekildeki gibi resmedilmiştir.

Ayrıca, son zamanların bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke tarafından oluşturulan hayali uzay gemisi Rama ile beklenmedik benzerlikler göstermesi, ‘Oumuamua’yı daha bir ilginç kılıyor. Rama gibi, ‘Oumuamua da alışılmadık şekilde uzatılmış, parçalanmayacak kadar sağlam maddeden oluşmuş, sadece Güneş Sistemimiz’den geçme ve çekim kuvveti etkisi altında olmadan Güneş’in bu kadar yakınından geçme özelliklerine sahip.

Bir uzay gemisinin aksine ‘Oumuamua’nun yörüngesi, hızı, rengi ve keşfedilme ihtimali bile milyonlarca yıl önce normal bir yıldızın etrafında doğal olarak oluşması, normal bir gezegenin yerçekimiyle ayrılması ve ardından yalnız olarak galaksimize yönelmesi birbirini tamamlıyor. ‘Oumuamua’nın muhtemel alışılagelmiş kaynağı bile, insanlığın ‘Oumuamua ya da Güneş Sistemi’ne gelen başka birisi gibi kendi yıldızlararası Rama’mızı yapabilecek mühendislik teknolojisine sahip olacağına dair umut veriyor.

Çeviri: Yavuz Selim Kartal

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön