Şu an okuduğunuz yazı
İstanbul Semâlarındaki Uzay Maceramız!

İstanbul Semâlarındaki Uzay Maceramız!

Takiyüddin Astronomi Topluluğu (TAKAT) olarak Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği‘nin Yetkin Genç projesi kapsamında gerçekleştirilen uzay balonu projesine Mucit Genç ile birlikte destek verdik. Üstün yetenekli öğrencilere yönelik olan, aynı zamanda bilim ve teknolojiye meraklı gençleri ülkemizin geleceğine yön verecek projelere hazırlamak için temel eğitimler veren Yetkin Genç, TAKAT’in de desteğiyle 22 Temmuz 2017 Cumartesi Günü uzaya başarılı bir şekilde helyum balonu gönderdi.

22 Temmuz sabahı saat 08:18’de Üsküdar’dan gökyüzüne bırakılan yüksek irtifa balonumuz içerisinde basit bir aksiyon kamerası, ardunio kiti ve gps cihazı bulunan küçük kutuyla birlikte İstanbul semâlarında yükselmeye başladı. Yaklaşık 17.000 metre yükseklikten İstanbul’u ve Marmara Bölgesi’ni görüntüleyen uzay balonumuz, bu yüksekliklerde patlayarak paraşütümüzle süzülmeye başladı. 5 dakikada bir konum bilgisini bizimle paylaşan gps cihazımızla uzay balonumuzu takip ettik. Önceden alınan simülasyon bilgileriyle az çok uyum içinde olan bir rotayla ekibimizi İzmit taraflarına sürükleyen uzay balonumuz, tamamen kendi ürettiğimiz paraşüt sayesinde yaklaşık 3 saat havada süzüldü. Patlama ânından yere indiği âna kadar kutumuzu güvenle taşıyan paraşütümüz, kutumuzu İzmit’e bağlı Himmetli köyü civarında bulunan bir mısır tarlasına güzel bir şekilde indirmeyi başardı.

Uzay balonumuzun uçuş rotası

Toplamda 4 saat 15 dakika havada kalan uzay balonumuzla uçuş boyunca görüntü ve veri depoladık. Bu uçuşun temasını, Müslümanlar’ın ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa ve çevresinde yaşanan zulüm ve hak ihlâllerine dünyanın dikkatini çekmek adına “Özgür Kudüs” olarak belirledik. Bu vesileyle Kudüs’te ve dünyanın dört bir yanında zulüm gören insanların bir an evvel barışa ve huzura kavuşmasını temenni ederiz…

Uzay maceramız:

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
1
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön