Şu an okuduğunuz yazı
7 Ağustos 2017 Parçalı Ay Tutulması

7 Ağustos 2017 Parçalı Ay Tutulması

2017 yılının Ağustos ayında insanlık olarak iki tutulmaya şahit olacağız. Bunlardan biri Parçalı Ay Tutulması, diğeri ise Tam Güneş Tutulması olarak gerçekleşecek. 21 Ağustos’ta gerçekleşecek olan Tam Güneş Tutulması ne yazık ki ülkemizden gözlemlenemeyecek. Ancak 7 Ağustos’ta şahit olacağımız Parçalı Ay Tutulması ise Avustralya, Antarktika, Asya, Afrika, Ortadoğu, Avrupa, Güney Amerika’nın doğusu, Pasifik Okyanusu, Hint Okyanusu ve Atlantik Okyanusu’nun güneyinden izlenebileceği gibi ülkemizden de seyredilebilecek.

Ülkemizden başlangıcı gözlenemeyecek olan Parçalı Ay Tutulması, Ay’ın Dünya’nın yarı gölgesine girmesiyle Türkiye saati ile 18:48’de başlayacak. Saatler 20:22’yi gösterdiğinde ise Dünya’nın tam gölgesine girmeye başlayan Ay, kararmaya başlayacak. Bu şekilde başlayan parçalı tutulma saat 21:20’de doruk noktasına ulaşacak ve kararan bölge bu saatten sonra tekrar aydınlanmaya başlayacak. 22:18’de Ay Dünya’nın tam gölgesinden tamamen çıkacak ve parçalı tutulma sona erecek. Saatler 23:53 itibariyle Dünya’nın yarı gölgesinden de çıkan Ay tamamen eski hâline dönmüş olacak ve tutulma tamamen bitmiş olacak. Bu tutulma sırasında Ay’ın tamamı değil, alt bölgesinden %25’lik bir bölümü kararacak.

Parçalı Ay Tutulması’nı saat 20 gibi Ay’ın doğuşuyla birlikte çıplak gözle veya teleskobunuzla izleyebilirsiniz. Takiyüddin Astronomi Topluluğu (TAKAT) olarak her zaman olduğu gibi bu tutulmayı da canlı olarak sizinle paylaşacağız.

Canlı Yayınımız:

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (1)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön