Şu an okuduğunuz yazı
Kahraman Göktaşı Yağmuru Başladı!

Kahraman Göktaşı Yağmuru Başladı!

Karanlık bir gecede eğer şansınız yaver giderse saatte yaklaşık 10 tane meteor izleyebilirsiniz. Ancak yılın belli zamanlarında oluşan meteor yağmurlarında bu sayıyı 10’a katlayabilirsiniz. Halk arasında yıldız kayması, akan yıldız gibi terimlerle bilinen göktaşı yağmurları, aslında kuyrukluyıldızların uzaya bıraktığı kalıntılardır. Bu meteor yağmurlarının sebebi hikmeti ise Dünya’nın yörüngesiyle kuyrukluyıldızın yörüngesinin kesişmesidir. Kuyrukluyıldız arkasında bıraktığı enkazlar da bu kesişme nedeniyle Dünya’ya isabet eder ve meteor yağmurları bu şekilde oluşur.

kahraman göktaşı yağmuru

Kahraman meteor yağmuru da bu sebepten meydana gelmektedir. Swift – Tuttle Kuyrukluyıldızı’nın enkazından oluşan Kahraman meteor yağmuru malzeme bakımından oldukça zengindir. Bu meteor yağmuru ismini meteorların en çok gözlenebilen yer olan Kahraman (yunanca ismiyle Perseus) takımyıldızından almaktadır. Her sene olduğu gibi yine 17 Temmuz-24 Ağustos arasında gerçekleşecek olan Kahraman meteor yağmuru 12-13 Ağustos’ta doruk seviyesine ulaşacak. Gece boyunca saatte ortalama 90 meteorun atmosferde yanışını izleyerek siz de bu muhteşem geceye tanık olabilirsiniz. Meteor yağmurundan en verimli şekilde istifade edebilmek için birkaç öneri:

– Bulabildiğiniz en karanlık yere gidin. Köyler ve şehirlerdenuzak araziler bunun için biçilmiş kaftan.
– Teleskop veya dürbünle gökyüzünün daha dar bir bölümünü görebildiğiniz için çıplak gözle gözlem daha çok meteoru görmenizi sağlayacak.
– Gökyüzünün Kahraman (Perseus) Takımyıldızı bölgesinde yağmur daha şiddetli olacağından buralarda göz gezdirmeniz faydalı olur.
– Yere yatarak gökyüzünü seyrederseniz gözünüz daha çok alana hakim olur.
– Sürekli göz gezdirmek yerine bir alana konsantre olun ve ara ara gözünüzü başka yere çevirin.

12 Ağustos’ta görüntülenen bir Kahraman meteoru
Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (1)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön