Şu an okuduğunuz yazı
Kâinat Ölüyor

Kâinat Ölüyor

200.000’den fazla gökadayı gözleyen uluslararası gökbilimci ekibi uzayın geniş bir kısmından yayılan enerjiyi şimdiye kadarki en yüksek hassasiyetle ölçmeyi başardı. Bu yakın kâinatın enerji çıktısına ait en kapsamlı değerlendirmeye karşılık geliyor. Kâinatın bir bölümünden bugün yayılan enerjinin iki milyar yıl öncesine göre yaklaşık yarısı kadar olduğu ortaya çıktı. Yani kâinat yavaşça ölüyor.

Bu çalışmada Şili’deki Paranal Gözlemevi’nde bulunan VISTA ve VST gibi dünyanın en güçlü teleskopları kullanıldı. Bu teleskopların verileri NASA’nın iki yörünge uzay teleskobu ile de desteklendi.

Kâinatın yavaşça sönükleştiği gerçeği 1990’ların sonundan bu yana biliniyordu, ancak yakın Evren’in enerji çıktısı ile ilgili en kapsamlı araştırma olan bu çalışma ile bunun mor-ötesinden kırmızı-ötesine kadar tüm dalgaboylarında gerçekleştiği gösterildi.

Gökbilimci ekibin lideri Simon Driver “Evren bu noktadan itibaren zayıflayarak yavaşça yaşlanıyor. Evren aslında kanepeye uzanıp üzerine bir battaniye çekerek sonsuza kadar uyumak üzere” dedi.

kainat ölüyor

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
1
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön