Şu an okuduğunuz yazı
Katar’dan 3 Yeni Ötegezegen Keşfi

Katar’dan 3 Yeni Ötegezegen Keşfi

Katar 2010’da keşfettiği ötegezegenler serisine 3 yeni ötegezegen daha ekledi. Katar resmi haber ajansı QNA’da yer alan habere göre, Katar Çevre ve Enerji Araştırmalar Enstitüsü Müdür Vekili Halid es-Subeyi başkanlığında bilim adamlarından oluşan ekip, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya ve Çin’de yer alan rasathanelerin çektiği on binlerce fotoğrafı taramasının ardından galaksi yıldızları etrafında dönen üç yeni gezegen keşfetti.

Keşfedilen gezegenlerin kütle bakımından Sıcak Jüpiterler sınıfında. Katar 3b ile Katar 5b birbirine çok yakın kütlelere sahip. Katar 3b 4,31 Jüpiter kütlesine sahipken, Katar 5b 4,32 Jüpiter kütlesine sahip. 5,85 Jüpiter kütlesindeki Katar 4b ise kütle bakımından diğer iki gezegenden daha büyük.

qatar 3b

Gezegenlerin kendi yıldızlarına yakın olmasından dolayı yüzeydeki sıcaklığının 1400 ila 1700 derece olduğunu söyleyen Subeyi, gezegenlerin kendi yıldızlarının yörüngesinde bir turunu 1,8 ila 2,9 günde tamamladığını aktardı.

Gezegenlerin Güneş Sistemi’nden 1400 ila 1800 ışık yılı uzaklıkta bulunduğunu söyleyen Subeyi, gezegenlerin Katar 3b, Katar 4b ve Katar 5b şeklinde adlandırılması konusunda Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) ile anlaşmaya vardıklarını ifade etti.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
1
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön