Şu an okuduğunuz yazı
Neptün’deki Koyu Girdap Görüntülendi

Neptün’deki Koyu Girdap Görüntülendi

Hubble Uzay Teleskobu tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde elde edilen yeni Neptün görüntülerinde koyu renkteki girdabın varlığını devam ettirdiği görüldü. 1989’de Voyager-2 ve son olarak da 1994’te Hubble tarafından görüntülenmişti. Yaklaşık 20 yıldır görüntülenmeyen koyu bulut böylece 21. yy’da ilk kez görüntülenmiş oldu.

Neptün’deki koyu renkli girdaplar yüksek basınç sistemlerinden oluşur ve genellikle parlak bulutlarla birlikte görülürler. Metan buz kristallerinin içine süzülen donmuş gazlar karanlık girdapların üzerine çıkarak parlak bulutları oluşturur.

hs-2016-22-a-web_print
Farklı dalgaboylarında alınmış Neptün görüntüleri. Sağdaki resimde sol alt tarafta koyu girdap rahatlıkla görülebiliyor.

Neptün’ün parlak bulutları Temmuz 2015’den itibaren Hawaii’deki Keck Gözlemevi’ndeki birkaç gökbilimci tarafından izleniyordu. Gökbilimciler karanlık girdaba eşlik eden, ancak daha aşağı katmanlarda olduğu için görülemeyen parlak bulutlar olduğunu düşünüyor. Neptün’ün karanlık girdapları genellikle sadece mavi dalga boylarında görülür.

Neptün’ün koyu renkli girdapları boyut, şekil ve kalıcılıkları bakımından şaşırtıcı özellikler sergiler. Bu fırtınalar Jüpiter’deki dev fırtınaları hatırlatsa da Jüpiter’dekilere göre daha kısa sürelidir.

4800 km uzunluğundaki koyu girdap sağ üstteki resimde parlak bulut ile görülürken, sağ alttaki resimde daha net görülüyor.
4800 km uzunluğundaki koyu girdap sağ üstteki resimde parlak bulut ile görülürken, sağ alttaki resimde daha net görülüyor.

Bu tür gözlemler Neptün’ün atmosferinin anlaşılmasını sağlamaktadır. Fırtınanın ne zaman başladığı, nasıl büyüdüğü ve bittiği hakkında bilgi sahibi olunması, özellikle atmosfer dinamikleri çalışmalarına katkı sağlamaktadır.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
1
Çok İyi
1
Eh İşte
1
Güzel
1
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön