Şu an okuduğunuz yazı
Mars’ta Adım Atmaya Var mısınız?

Mars’ta Adım Atmaya Var mısınız?

Kızıl gezegen Mars son yıllarda hepimizin gündeminde. Zira gelecekte koloni kurabileceğimiz ve yaşayabileceğimiz dünya dışındaki tek gezegen şu an için Mars. Birçok ülke Mars’ı kolonileştirme konusunda çalışmalar yürütüyor. En başta da NASA 2030’lu yıllarda Mars’a insan göndermeyi plânlıyor. SpaceX de ayrıca Mars’ta koloni kurmak için emin adımlarla çalışmalarına devam ediyor.

Ne zaman olur bilinmez ancak öyle görünüyor ki insanoğlu olarak Mars’ta bir gün adım atabileceğiz. Daha şimdiden uydularımız ve Mars’ta gezinip duran, keşifler yapan araçlarımız var. Hatta Curiosity ismindeki Mars gezgini Ağustos 2012’den beri Mars’ta gezinip duruyor. Birbirinden güzel Mars fotoğrafları çekiyor ve bizlerle paylaşıyor. Arka planda daha birçok bilimsel deneyler de yapıyor.

NASA mühendisleri Curiosity’nin izlediği yolu takip etmek istediklerinde bunun için sanal gerçeklik teknolojisini kullanabileceklerini fark ettiler. Ardından Google ile işbirliği yaparak mobil cihazlarda da kullanılabilecek bir platform hazırladılar ve Curiosity’nin adımlarını takip etmeye başladılar.

Curiosity’nin Mars’a inişi ile başlayan uygulamada Mars’ı 360 derece gezinebilir ve hem Curiosity’nin hem de Mars’ın detaylarını keşfedebilirsiniz.

Access Mars isimli uygulamaya accessmars.withgoogle.com adresinden erişebilirsiniz.

Uygulamanın tanıtım videosu:

NASA’nın Mars Keşif Projesi ve Curiosity ile ilgili detaylı bilgiye mars.nasa.gov/msl/home adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
2
Çok İyi
1
Eh İşte
1
Güzel
0
Muhteşem
2
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön