Şu an okuduğunuz yazı
Mars’tan Çekilen Jüpiter Fotoğrafı

Mars’tan Çekilen Jüpiter Fotoğrafı

NASA’nın Mars Yörünge Keşif Aracı’ndaki HİRISE kamerası Mars yüzeyinin süper yüksek çözünürlükteki fotoğraflarını çekmek için özel olarak tasarlanmış olmasına rağmen birkaç yüz milyon mil (1 mil = 1.61 km) uzaktaki Jüpiter ve Galile uyduları gibi başka uzay cisimlerinin fotoğraflarını çekerken de oldukça iyi iş çıkartmaktadır.

Yukarıdaki görüntü 11 Ocak 2007 yılında Mars’ın yörüngesinden HiRISE tarafından genişletilmiş renkler ile (yani kızılötesine yakın dalga boyları içeriyor) çekilmiş dev bir gezegeni göstermektedir. O sırada Mars ile Jüpiter arasındaki uzaklık yaklaşık 555 milyon km idi. Aslında HİRISE, bu olay gerçekleşirken gözlem yapmak için ayarlanmadığından dolayı bu görüntü HiRISE baş optik tasarımcısı Dennis Gallagher tarafından orijinal versiyonundan netlendi. Keskinleştirme sayesinde HiRISE, Hubble Uzay Teleskobu’na benzer bir çözünürlük elde etmiştir. Dünya’nın Mars’tan ve uzayın diğer yerlerinden nasıl gözüktüğümüzü merak ediyorsanız, buraya tıklayınız.

12 Ağustos 2005 yılında Mars Yörünge Keşif Aracı ile birlikte fırlatılan HiRISE, 10 Mart 2006 yılında Mars’a ulaşmış ve Mars’ın yörüngesindeki görevine başlamıştı.

Kaynak: Lights in the Dark

Çeviri: Selim Karakaş

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
1
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön