Şu an okuduğunuz yazı
SpaceX İlk İnsanlı Uçuşunu 27 Mayıs’ta Yapacak!

SpaceX İlk İnsanlı Uçuşunu 27 Mayıs’ta Yapacak!

Her uçuştan sonra uzun ve pahalı bakımlara muhtaç olan uzay mekiği programı 20 Temmuz 2011 yılında son mekiğin uzaydan dönüşüyle birlikte sona erdirilmişti. O günden bu yana ABD topraklarında uzay astronot gitmedi. Uluslararası Uzay İstasyonu’na insan taşıma işi böylelikle Rusya’nın tekeline girdi. Yaklaşık 9 yıldır ABD’liler dâhil uzaya çıkacak tüm uzay insanlarını, Rusya Soyuz roketiyle uzaya taşıdı. Bu süre zarfında NASA iki özel şirketiyle uzaya insan taşıma programı için anlaştı. Bunlardan biri SpaceX, diğeri ise Boeing idi. Uzaya uydu ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşımacılığında zaten tecrübeli olan SpaceX, uzaya insan taşımak için Dragon kapsülünü geliştirdi ve tüm testleri birer birer başarıyla gerçekleştirdi. Boeing ise uzaya insan taşımak için Starliner kapsülünü üretti. Ancak Starliner içi boş bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmesi için bir deneme uçuşu gerçekleştirildi ve başarısız oldu.

SpaceX ise içerisinde cansız bir manken astronot bulunan Dragon kapsülünü başarılı bir şekilde uzay istasyonuna kenetledi ve Dünya’ya geri getirdi.

Hatta acil kaçış testi için bir başka uçuş gerçekleştirdi ve roketini bilerek patlatarak kapsülü acil durum şartları altında yere güvenle indirdi.

Tüm testleri başarıyla geçen Dragon kapsülüne geçtiğimiz ay ise daha önce seçilen 2 astronot ilk defa bindi. Sanki uçuş gerçekleştirilecekmiş gibi tüm protokollerin uygulandığı test gerçekten heyecan vericiydi. İki NASA’lı astronot Tesla marka elektrikli araca binerek, fırlatma rampasına gitti ve Falcon-9 roketinin ucunda bulunan Dragon kapsülüne binerek test tamamlandı. Sonuç olarak SpaceX tüm testleri başarıyla tamamlayarak uzaya insan taşımak için hazır olduğunu resmen ispatladı. NASA 17 Nisan Cuma Günü yaptığı basın açıklamasında, "SpaceX, astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştırmak üzere Mayıs 27’de, Florida’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden bir fırlatma gerçekleştirecektir." ifadesine yer vererek uçuş tarihini ilk kez açıkladı. Açıklamada, NASA’nın, uzay mekiği programını 2011 yılında askıya almasından sonra ilk kez Amerikan topraklarından içinde astronot bulunan bir roketin dünya yörüngesine fırlatılacağı belirtildi. Bu ABD için önemli bir dönüm noktası olduğu gibi SpaceX firması için de önemli bir gelişme olacak. SpaceX de bu uçuşla birlikte ilk defa uzaya insan taşıyacak. Aynı zamanda ilk defa özel bir şirket Uluslararası Uzay İstasyonu’na insan taşımış olacak.

Bu tarihi uçuşu biz de kendi anlatmımızla YouTube kanalımızdan canlı olarak yayınlamayı planlıyoruz.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
1
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön